Co stanie się z 500+? Następne kroki partii i przewidywania na przyszłe lata.

Co stanie się z 500+? Następne kroki partii i przewidywania na przyszłe lata.

Co stanie się z 500+? Następne kroki partii i przewidywania na przyszłe lata.

Podaj dalej

Główny element kampanii wyborczej partii Prawo i Sprawiedliwość, jakim jest świadczenie 500 plus, wprowadzono już w 2016 roku. Od tego czasu wypłacono ponad 200 miliardów złotych w środkach przeznaczonych na wsparcie rodzin z dziećmi.

policja rząd mandat 500+
fot. pixabay

Program 500+ zgodnie z informacjami płynącymi z Głównego Urzędu Statystycznego wpłynął bardzo istotnie na status finansowy wielu rodzin objętych dopłatami. Zaobserwowano znaczący spadek ubóstwa wśród najmłodszej części społeczeństwa. Mimo tego, świadczenie nie do końca osiągnęło oczekiwane skutki. Jednym z głównych założeń programu 500 plus miał być pokaźny przyrost demograficzny, którego jednak nie zaobserwowano.

Upłynęło już 6 lat od wprowadzenia tego świadczenia. Początkowe głosy krytyki umilkły, a w wielu przypadkach zmieniły się wręcz o 180 stopni. Negowanie zmieniło się na pochwałę, ale dlaczego?

Głównym powodem do podjęcia tego tematu jest wypowiedź byłego premiera-Donalda Tuska. Można powiedzieć, że dopiero co wrócił do krajowej polityki i natychmiast podjął stanowisko mogące wpłynąć na decyzję znacznej części wyborców.

500+ w przyszłości

paliwo-rzad-lpg-500+
fot. gov.pl

Były Prezes Rady Ministrów, który powrócił jako przewodniczący do partii Platforma Obywatelska, wydał stanowczy głos w istotnej sprawie. W przeciwieństwie do wielu innych wypowiedzi, w których przedstawiano świadczenie jako niemające racji bytu, określił, że w kwestii wypłacania świadczenia nie zajdzie żadna zmiana.

W ubiegłych latach zdecydowanie odnoszono się do tego dodatku bardzo sceptycznie, nawiązując także do możliwości likwidacji tego świadczenia.

Pytanie, które zadali dziennikarze i tym bardziej odpowiedź uzyskana od Donalda Tuska zapewne wprawiła w niemałe zdziwienie dużą część słuchaczy. Były premier w kwestii odwołania świadczenia 500+ powiedział bowiem, że coś takiego nie będzie miało miejsca, kończąc określeniem, że „nikt nikomu tego nie zabierze, temat jest zamknięty”.

Oznacza to więc, że jeśli w najbliższych wyborach zwycięży Platforma Obywatelska, nie zostaną podjęte zmiany w kwestii dodatku, a już na pewno nie zostanie on zlikwidowany. Podsumowując więc stanowisko opozycji zważającej na wpływ programu na kształtowanie społeczeństwa, nikt w najbliższym czasie nie będzie nawet próbował wycofać świadczenia.

Sprawdź także

Nowy dodatek dla gospodarstw domowych-nawet 1500 złotych! Wnioski można składać do lutego 2023

Poważna zmiana z Unii Europejskiej. Długo wyczekiwana unifikacja!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News