Check Engine... dlaczego nie należy lekceważyć tej kontrolki i gdzie szukać problemu?

Check Engine... dlaczego nie należy lekceważyć tej kontrolki i gdzie szukać problemu?

Podaj dalej

Zapalona kontrolka check engine z reguły oznacza kłopoty, na szczęście jednak nie zawsze duże. Zatem co zrobić, gdy zapali się nam żółta kontrolka z symbolem silnika? Przede wszystkim jej nie lekceważyć.

Check Engine – dlaczego się świeci?

Wyobraźmy sobie sytuację, że jedziemy autem i nagle na naszej desce rozdzielczej, zapala kontrolka check engine. Prawdopodobnie wielu kierowców, nie ma pojęcia, co sygnalizuje jej zapalenie się oraz jak postąpić w takiej sytuacji.

check engine

Kontrolka silnika może nas informować o bardzo wielu rzeczach, co nie oznacza, że musimy od razu zjechać na pobocze lub stację benzynową i wzywać pomoc. W miarę możliwości, powinniśmy udać się do mechanika i sprawdzić swój samochód, ponieważ zignorowanie tego komunikatu, może oznaczać poważne problemy.

Gdzie szukać awarii?

Gdy komputer w naszym samochodzie wykryje jakiś problem w systemie sterowania, włącza żółtą kontrolkę silnika. Informuje ona o problemach z silnikiem lub z układem napędowym. Komputer, oprócz zapalenia kontrolki, zachowuje także kod błędu, który pozwala później zidentyfikować źródło naszego problemu.

diesel diagnostyka silnik

Taki kod błędu możemy odczytać za pomocą diagnostycznego sprzętu komputerowego. W tym celu najlepiej wybrać się do warsztatu samochodowego, który pomoże nam zdiagnozować usterkę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News