Ceny wyższe już od Nowego Roku! Ile będziemy płacić?

Ceny wyższe już od Nowego Roku! Ile będziemy płacić?

ceny pieniądze

Podaj dalej

Stawki podatku od początku przyszłego roku wzrosną i to dość znacznie. W przygotowanym harmonogramie określono jakich podwyżek ceny towarów możemy się spodziewać. Budżet państwa jest obecnie bardzo obciążany przez funkcjonującą tak zwaną tarczę antyinflacyjną, a podwyżki podatku mają nieco go wesprzeć i zniechęcić do używek.

Podatek akcyzowy-ceny w górę

stawki akcyzy podatki pieniądze ceny

Podatki to w zasadzie główne źródło dochodów państwa. Nikomu raczej nie kojarzą się z niczym pozytywnym, jednak musimy pamiętać, że to one w znacznej mierze finansują działanie całej struktury każdego kraju. Jednym z nich jest akcyza, która jest podatkiem pośrednim, obejmującym ustawowo określone produkty konsumpcyjne. Wśród takich towarów możemy znaleźć między innymi paliwa, samochody, energię elektryczną, alkohol czy też wyroby tytoniowe. Według dostępnych danych stanowi ona drugi pod względem wielkości wpływ środków z podatków do Skarbu Państwa, będąc tylko za podatkiem VAT.

Akcyza a budżet państwa

pieniądze podatki nowe stawki ceny

Z danych dotyczących 2019 roku wynika, że dochody budżetu państwa z podatku VAT wyniosły 180,9 miliardów złotych, natomiast z akcyzy aż 72,4 miliarda złotych. Całkowite dochody budżetu państwa w roku 2019 wyniosły około 400,5 miliarda złotych. Jak można wywnioskować, akcyza stanowi jeden z najistotniejszych elementów systemu podatkowego naszego kraju. W związku z bieżącymi regulacjami, które do końca roku znacząco obniżyły stawki wielu podatków, możemy domyślać się, o ile spadły wpływy do państwowego budżetu.

Zgodnie z zakładanym planem, już od 1 stycznia 2023 roku zaczną obowiązywać nowe stawki podatku jakim jest akcyza. Podstawą prawną opisywanego zdarzenia jest projekt ustawy budżetowej na 2023 rok. Nadchodzący wzrost podatku nie jest jednak ostatnim zaplanowanym przez rządzących.

Ceny z roku na rok wyższe

pieniądze stawki akcyza ceny

Kolejne podwyżki mają dotyczyć akcyzy na produkty alkoholowe oraz papierosy. Takie działanie stanowi element obowiązującego od 2022 roku programu, który zakłada kolejne podniesienia stawek podatku, aż do 2027 roku

Stopniowo wprowadzane podwyżki cen takich produktów, mają za zadanie zniechęcać społeczeństwo do tego rodzaju używek. Ponieważ wciąż znaczny procent społeczeństwa często sięga po powszechnie dostępne produkty szkodliwe dla zdrowia, działanie takie wydaje się być uzasadnione.

Zgodnie z obecnym planem zmian stawek podatku akcyzowego, kwoty akcyzy produktów mają wzrosnąć następująco:

  • dla papierosów, w tym tytoniu, tak zwanych wyrobów nowatorskich, czy też płynów do papierosów elektronicznych-10% podwyżki
  • dla alkoholu, w tym wódki, piwa, whisky, wina, czy też wyrobów pośrednich (zawierających od 1,2% do 22% alkoholu)-5% podwyżki

Sprawdź także

Kierowcy od 1 marca będą mieli nowy obowiązek!

Data do koniecznego zapisania! Wymiana dokumentu dotyczy każdego

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News