Bardzo popularny błąd kierowców! Wysoki mandat i punkty!

Bardzo popularny błąd kierowców! Wysoki mandat i punkty!

kierowca mandat

Podaj dalej

Mandat i punkty karne za wykroczenia drogowe zyskały nowe życie. Od 17 września zaczął obowiązywać nowy taryfikator. Wysokość przyznawanych punktów za jedno wykroczenie wzrosła z 10 do  15 punktów karnych. W nawiązaniu do limitu, który wynosi obecnie 24 punkty, obawa przed utratą prawa jazdy stała się o wiele poważniejsza.

Za co można otrzymać 15 punktów karnych i potężny mandat?

policja mandat

Na najwyższą stawkę przyznanych punktów karnych możemy liczyć wprawdzie tylko za szczególne przewinienie, natomiast znajdują się wśród nich taki, które całkiem łatwo popełnić. Wśród nich znaleźć możemy:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
  • kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości
  • wjazd na przejazd kolejowy w trakcie zamykania zapór
  • przekroczenie dozwolonej prędkości o 70 km/h (przepis obowiązuje również na autostradzie)
  • niezastosowanie się do sygnałów świetlnych
  • niezastosowanie się do poleceń uprawnionego do kierowania ruchem

Warunkowy skręt? Tak, ale konieczny stop albo mandat

światła mandat

Jedną z najistotniejszych kwestii, którą chcemy dzisiaj zbadać, stanowi stosowanie się do sygnałów świetlnych, które uległo zmianie w obecnym taryfikatorze. Precyzyjnie warto przyjrzeć się zasadom warunkowego skrętu, a więc sytuacji, w której sygnalizator wyświetla światło czerwone, a obok zapalona zostaje zielona strzałka. Obecnie za nieprawidłowy przejazd na warunkowym skręcie istnieje nowa kara. Jeśli przejedziemy bez zatrzymania podczas opisywanej sytuacji warunkowego skrętu otrzymamy 6 punktów karnych.

Zachowanie kierowców? Różne…

Niestety jak można zaobserwować w codziennym życiu ruchu drogowego, opisywany przypadek jest regularnie łamany. Najczęściej kierowcy albo trochę zwalniają, albo traktują warunkowy skręt jak zwykłe zielone. Najważniejszą kwestią w tym problemie jest fakt, że w trakcie gdy uruchomiona zostaje sygnalizacja warunkowego skrętu, to piesi otrzymują zielone światło na pasach. Zmiany w taryfikatorze powinny zatem zachęcić kierowców do zwiększenia uwagi szczególnie przed przejściami dla pieszych. Za zwolnienie zamiast zatrzymania przed strzałką warunkowego skrętu możemy dostać co prawda tylko 100 złotych mandatu. Warto natomiast pamiętać o potencjalnym uszczerbku na zdrowiu pieszego, który możemy spowodować swoim pośpiechem lub ignorancją. Warto także dwa razy upewnić się co do wskazania sygnalizatora. Jeśli będziemy chcieli szybko przejechać przez warunkowy skręt, ale strzałka zgaśnie, będziemy traktowani, jakbyśmy przejechali na czerwonym. Oznacza to natomiast 500 złotych mandatu. Takie kary zdecydowanie powinny wpłynąć na kierujących pojazdami, ograniczyć ich pośpiech i wzmóc ostrożność.

Taryfikator zaboli bardziej

fotoradar mandat

Dodatkową kwestią motywującą do zmiany nawyków oraz stosowania się do przepisów są inne zmiany dotyczące punktów karnych. Aktualnie wydłużeniu uległ czas wyzerowania punktów z jednego roku do dwóch lat. Warto przy tym pamiętać, że okres ten nie jest liczony od dnia, w którym popełniliśmy wykroczenie, ale od zaksięgowania opłaty za mandat.

Sprawdź też inne 

Ceny wyższe już od Nowego Roku! Ile będziemy płacić?

Obowiązek, który musi znać każdy. Kara? Nawet 3 lata więzienia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News