Znów będzie można palić w piecach dziadostwem. Zanieczyszczony węgiel jest ponownie legalny w Polsce

Znów będzie można palić w piecach dziadostwem. Zanieczyszczony węgiel jest ponownie legalny w Polsce

węgiel zakaz zielona energia

Podaj dalej

Tematy cen węgla w kontekście zbliżającego się powoli sezonu grzewczego, są w Polsce od wielu tygodni tematem numer jeden. Nie ma się co dziwić, ponieważ nie dość, że ceny tego surowca idą w górę jak szalone, to na dodatek pojawił się spory problem z jego dostępnością. Rząd postanowił coś z tym zrobić i zaproponował bardzo kontrowersyjne rozwiązanie.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji 28 czerwca, pojawiło się rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Z jego treści wynika, że resort na 60 dni wprowadza możliwość zarówno sprzedaży, jak również kupna zanieczyszczonego węgla. To jednak nie wszystko  – takiego surowca będzie można używać. Dzięki takiemu zabiegowi ceny węgla mają znacząco spaść, a jego dostępność znów zwiększyć do poziomu sprzed wybuchu wojny na Ukrainie.

węgiel pixabay
Pixabay

Przedstawiciele resortu klimatu zapewniają, że zmiana prawa jest tymczasowa, bo rząd nie zmienia założonych wcześniej długofalowych planów polityki energetycznej.

„Zdaniem samorządowców i ekologów takie poluzowanie polityki zaszkodzi wieloletnim staraniom o poprawę jakości powietrza i egzekwowanie obowiązku likwidacji kopciuchów. Są przykłady gospodarstw, które pomimo otrzymania dopłaty do ich wymiany dziś wolą 500 czy 5000 zł kary niż 16 tys. dotacji” – podaje Rzeczpospolita.

źródło: Rzeczpospolita

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News