Zmiana przepisów była świetnym posunięciem. Wypadków drogowych jest zdecydowanie mniej

Zmiana przepisów była świetnym posunięciem. Wypadków drogowych jest zdecydowanie mniej

wypadek prawo jazdy potrącenie pasy na pasach (4)

Podaj dalej

Od 1 czerwca 2021 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa pieszych, zgodnie z którymi pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Kierujący zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zatem zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu, czy już znajdującemu się na tym przejściu. Przeprowadzone analizy stanu bezpieczeństwa pokazują, że w Małopolsce po ubiegłorocznej zmianie przepisów, wypadków z udziałem pieszych, ofiar śmiertelnych oraz rannych na przejściach dla pieszych jest mniej.

Jest bezpieczniej

Dla pieszych – „niechronionych” uczestników ruchu drogowego – najbardziej niebezpieczny jest sezon jesienno-zimowy. W okresie od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r. na przejściach dla pieszych w całej Małopolsce doszło do 144 wypadków, w których 8 osób poniosło śmierć, a 141 zostało rannych. O poprawie bezpieczeństwa – co może wynikać z nowych przepisów – świadczy fakt, że w Małopolsce zginęło o 6 pieszych mniej niż w analogicznym okresie roku 2019/2020 (jeszcze przed pandemią), a liczba wypadków i osób rannych spadła o 35%.

Warto przy tej okazji podkreślić jeszcze jeden przepis, który obowiązuje od ubiegłego roku. Pieszym zabrania się korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na przejściu dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze.

Jest to bardzo ważny aspekt z punktu widzenia bezpieczeństwa pieszych na drodze. Główną przyczyną wypadków, do których dochodzi z winy pieszych jest wchodzenie przez nich na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Dlatego tak ważna jest obserwacja i ocena sytuacji na drodze.

 

 

Zauważalnie mniej wypadków

W Krakowie w analizowanym okresie (od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r.) doszło do 67 wypadków z udziałem pieszych na przejściach dla pieszych ale nie doszło w tych miejscach do żadnego zdarzenia śmiertelnego. Przeanalizowaliśmy te wypadki i okazało się, że były rozproszone w kilkudziesięciu miejscach w mieście. Jednakże największa liczba tych zdarzeń dotyczyła ulicy Meissnera, al. Andersa, ul. Dobrego Pasterza i al. Jana Pawła II. Większość z tych dróg posiada dwa pasy ruchu dla jednego kierunku, co daje możliwość wyprzedzania pojazdów.

Dlatego przypominamy kierującym o zakazie wyprzedzania bezpośrednio przed jak i na przejściu dla pieszych, a także omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu lub znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Są to rażące wykroczenia w ruchu drogowym, które w dużej mierze przyczyniają się do wypadków z udziałem pieszych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News