Zasnął na autostradzie i niemal zmiótł z powierzchni ziemi punkt poboru opłat

Zasnął na autostradzie i niemal zmiótł z powierzchni ziemi punkt poboru opłat

wypadek-autostrada

Podaj dalej

Zaśnięcie za kierownicą w policyjnych statystykach zarówno w Polsce jak i na świecie nie zajmuje wysokiego miejsca w klasyfikacji przyczyn wypadków drogowych. Należy jednak pamiętać, że zmęczenie kierowcy jest istotnym czynnikiem nawet w 30% wypadków.

Wystarczy sekunda mikrosnu, żeby doszło do tragedii

Jednym z najniebezpieczniejszych objawów zmęczenia za kierownicą jest mikrosen. Co to takiego? Mikrosen to krótki, bardzo płytki sen który może trwać od 1 do nawet kilkunastu sekund. Występuje najczęściej, gdy człowiek jest zmęczony i wykonuje monotonne – powtarzalne zadania, do jakich można oczywiście zaliczyć prowadzenie samochodu. Mikrosen pojawia się u kierowców zwłaszcza w nocy, kiedy sytuacja na drodze nie wymaga od prowadzącego zbyt dużej uwagi. Podczas mikrosnu nasze ciało nie śpi, ale funkcje mózgu są mocno ograniczone.

Utknął za śmieciarką, więc postanowił pobić jej załogę

Jak niebezpieczne jest to zjawisko najlepiej obrazuje fakt, że jadąc z prędkością 110 km/h kierowca, który zaśnie na zaledwie 6 sekund, pokona dystans około 200 metrów. To wystarczy, aby nieświadomie zmienić pas, wjechać na przeciwną stronę jezdni czy zignorować sygnalizację świetlną. W tym przypadku, kierowca staranował punkt poboru opłat na autostradzie. Pozostaje mieć nadzieję, że nikomu nic się nie stało.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News