Zamarznięty hamulec ręczny? Oto jak szybko poradzić sobie z tym częstym problemem

Zamarznięty hamulec ręczny? Oto jak szybko poradzić sobie z tym częstym problemem

Podaj dalej

Zima to zdecydowanie najtrudniejszy czas dla samochodów i ich właścicieli. Zamarznięte i zaparowane szyby, wilgoć w kabinie i problemy z rozruchem to w okresie zimowym chleb powszedni dla wszystkich kierowców, którzy nie mają możliwości garażowania swoich pojazdów.

Do tego dochodzi jeszcze jeden poważny problem, który skutecznie może unieruchomić nasz pojazd na dłużej – zamarznięcie hamulca ręcznego. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponoszą ujemne temperatury. Dlatego kierowcy zadają sobie bardzo często pytanie o to, jak odmrozić hamulec ręczny, by nie narazić auta na możliwe uszkodzenia.

Ręczny nie puszcza? Oto przyczyna

Aby zrozumieć, dlaczego „ręczny” zimą przysparza kierowcom tylu kłopotów, trzeba poznać sposób jego działania. W większości samochodów osobowych funkcjonowanie hamulca ręcznego bazuje na nieskomplikowanym mechanizmie tworzonym przez system linek i dźwigni. I podobnie jak wszystkie inne części w samochodzie – z biegiem lat również elementy tego układu zużywają się.

Jak odmrozić szyby samochodowe w ciągu 2 sekund? To banalnie proste!

Specjalnie zaprojektowane osłony i pancerze, które pełnią rolę ochronną dla linek, wskutek utraty szczelności przepuszczają do środka brud i wilgoć. Jeśli więc pojawi się mróz – istnieje spore ryzyko, że dojdzie do zamarznięcia, a linka pokryje się lodem. W takim wypadku trzeba działać od razu.

Spróbujcie tego

Pierwszą rzeczą którą powinniśmy zrobić, to ostrożnie i bardzo delikatnie ostukać koło, które stawia opór. To powinno pomóc, gdy zachodzi podejrzenie, że jedynie lód stanowi przeszkodę. Jeśli jednak nie przyniesie to spodziewanego rezultatu, samochód powinien trafić do ogrzewanego, suchego pomieszczenia (garaż lub parking podziemny) i spędzić tam kilka godzin. Przy czym bezwzględnie należy pamiętać, że nawet ten sposób nie rozwiąże do końca problemu. Dlaczego? Ponieważ mechanizmy hamulca – i nie tylko one – mogą ulec korozji.

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!

Ponieważ niewielu kierowców potrafi poradzić sobie z samodzielnym oczyszczeniem samoregulatorów lub z wymianą linki, niezwłocznie należy udać się do mechanika, który bez większego problemu usunie usterkę i przywróci układ do pełnej sprawności. Co najważniejsze – możemy uniknąć problemów związanych z awarią hamulca ręcznego zimą. Wystarczy jedynie pamiętać o jego regularnych przeglądach i nie nadużywać go kiedy temperatury spadają poniżej zera (lepiej wtedy zostawić auto na biegu).

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News