Zamarzł Ci płyn do spryskiwaczy? Oto kilka sposobów jak w kilka chwil sobie z tym poradzić

Zamarzł Ci płyn do spryskiwaczy? Oto kilka sposobów jak w kilka chwil sobie z tym poradzić

dysze spryskiwacze plyn

Podaj dalej

Zima to bez wątpienia okres do którego nasz samochód powinien być szczególnie dobrze przygotowany. Śnieg i siarczyste mrozy nie ułatwiają kierowcom życia, dlatego warto przeprowadzić kilka zabiegów, aby maksymalnie ułatwić sobie życie i uniknąć kilku przykrych niespodzianek.

Przygotowanie auta na zimę to podstawa

W okresie jesienno-zimowym warto zadbać o to, aby nasze auto nie sprawiało nam problemów podczas jazdy. Oczywiście priorytetem jest wymiana opon na zimowe. Ale to tylko początek długiej listy. Warto również dobrze nasmarować uszczelki drzwi, aby te nie przymarzały kiedy temperatury spadną poniżej zera. Oprócz tego dobrze jest zatankować zimowe paliwo. Główna jego zaleta jest taka, że ma ono niższą temperaturę wytrącania się wody bądź parafiny. A to ma znaczenie przy ostrych zimach.

Płyn do spryskiwaczy ma ogromne znaczenie

Koncerny naftowe na całe szczęście same dbają o nasze samochody. Przy każdej wizycie na stacji benzynowej mamy pewność, że tankowane paliwo zawiera niezbędne zimowe dodatki. Kolejna sprawa to sprawne wycieraczki – jeśli w trakcie policyjnej kontroli okaże się, że są one niesprawne lub pozostawiają smugi ograniczające widoczność, możemy spodziewać się mandatu. Na koniec dobrze jest też zajrzeć pod maskę i sprawdzić kondycję naszego akumulatora, oraz wymienić płyn do spryskiwaczy. Ta ostatnia czynność jest szczególnie istotna, ponieważ wielu kierowców zapomina o zużyciu przed zimą płynu letniego. A ten może zamarzać już przy temperaturze -1 czy -2 st. Celsjusza.

płyn do spryskiwaczy

To rodzi oczywiście spore problemy. Po pierwsze jeśli płyn letni zamarznie, to nie będziemy w stanie należycie wyczyścić szyb w naszym aucie – to oczywiste. Nie musimy chyba dodawać, że błoto pośniegowe czy padający śnieg lub śnieg z deszczem są w stanie ograniczyć widoczność w bardzo dużym stopniu. Jeśli nie możemy więc wspomóc wycieraczek płynem, pojawia się spory problem, który może realnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Dlatego zawsze warto przed sezonem zimowym uzupełnić zbiornik płynem zimowym. Taka mieszanka nie zamarznie nawet wtedy, kiedy temperatura spadnie poniżej 20 st. Celsjusza. Co więcej, zbiornik oraz przewody mogą po prostu pęknąć.

Co, jeśli zamarznie? Bez paniki – można sobie łatwo z tym poradzić

Co jednak, kiedy przeoczyliśmy wymianę i płyn zamarzł w zbiorniku naszego samochodu? Cóż, na szczęście jest kilka sposobów, aby szybko sobie z tym poradzić. Po pierwsze należy dobrze wyczyścić przednią szybę za pomocą chociażby płynu do odmrażania szyb. Następnie wystarczy przez kilkanaście, lub kilkadziesiąt minut pojeździć samochodem. Ciepło silnika powinno po tym czasie rozpuścić zamrożoną mieszankę. Kiedy tak się stanie, najlepiej jest zużyć ją do zera a następnie uzupełnić zbiornik zimowym płynem do spryskiwaczy.

Druga metoda jest równie prosta – wystarczy zaparkować pojazd w ciepłym pomieszczeniu. Jeśli nie dysponujemy garażem, wystarczy udać się na zakupy do centrum handlowego, które posiada podziemny parking. Wtedy proces ten będzie wygląda identycznie, jak w przypadku rozgrzanego silnika. Przy czym proces rozmrażania będzie trwał oczywiście nieco dłużej. 

Ostatnia metoda jest chyba najprostsza i działa zdecydowanie najszybciej. W tym celu będziemy jednak potrzebowali koncentrat płynu zimowego. Po jego dolaniu do zbiornika dojdzie do reakcji chemicznej, która pozwoli na rozmrożenie płynu letniego. Litrowa butelka koncentratu kosztuje w sieci około 12-15 zł. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News