Za ten prosty manewr na drodze dostaniesz 1500 zł mandatu i 15 punktów. Policja nawet nie będzie z tobą dyskutować - nigdy tego nie rób

Za ten prosty manewr na drodze dostaniesz 1500 zł mandatu i 15 punktów. Policja nawet nie będzie z tobą dyskutować - nigdy tego nie rób

samochód porządek nieporządek sprzątanie czystość brud śmieci policja mandat

Podaj dalej

Mandatem karnym w wysokości 1500 złotych został ukarany kierujący, który wyprzedził inny pojazd na przejściu dla pieszych. Policjanci jadący za nim nagrali popełnione wykroczenie a następnie zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. Na indywidualne konto mężczyzny wpadło 15 punktów karnych.

Coraz więcej przejść dla pieszych w Polsce jest monitorowanych

– Policjanci z Dolnego Śląska każdego dnia podczas pełnionej służby zwracają uwagę na zachowania kierujących pojazdami w obrębie przejść dla pieszych. Wczoraj, tj. 30 marca br. na terenie Legnicy, funkcjonariusze pełniący służbę pojazdem wyposażonym w wideorejestrator, po godzinie 10:00, zarejestrowali wykroczenie, gdzie kierujący jadąc lewym pasem ruchu ulicy Wrocławskiej, wyprzedził na przejściu dla pieszych pojazd, który poruszał się prawym pasem jezdni.

Popełnione wykroczenie spotkało się ze zdecydowaną reakcją policjantów. 63-letni mieszkaniec Jawora został zatrzymany do kontroli drogowej w związku z popełnionym wykroczeniem. Policjanci nałożyli na niego mandat karny w kwocie 1500 złotych i 15 punktów karnych.

Przypominamy, że w połowie 2021 roku obowiązywać zaczęły przepisy między innymi zmieniające zakres obowiązków, jakie ciążą na kierowcach i osobach pieszych właśnie w obrębie przejść dla pieszych. Nowe regulacje prawne w tym zakresie zostały wprowadzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię. Przepisy te bezwzględnie zabraniają kierującemu pojazdem wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. – czytamy na stronie KWP we Wrocławiu.

Ponadto kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

przejście dla pieszych pieszy piesi pierwszeństwo mandat
fot. pixabay

POLICJA.PL

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News