Za ten manewr dostał 6 tys. zł mandatu. Serb był tą kwotą zszokowany

Za ten manewr dostał 6 tys. zł mandatu. Serb był tą kwotą zszokowany

Za ten manewr dostał 6 tys. zł mandatu. Serb był tą kwotą zszokowany

Podaj dalej

Do niebezpiecznej sytuacji doszło na drodze krajowej numer 8 między Białymstokiem a Augustowem. W rejonie miejscowości Dryga kierowca tira wyprzedzał na zakazie i skrzyżowaniu inne pojazdy. Chwilę później został zatrzymany przez policjantów z podlaskiej grupy speed. Obywatel Serbii został ukarany mandatem w wysokości 6 tysięcy złotych.

Policjanci z podlaskiej grupy speed najczęściej patrolują krajową ósemkę między Białymstokiem a Augustowem. To właśnie na tej drodze w przeszłości dochodziło do wielu tragicznych wypadków, których przyczyną było nieprawidłowe wyprzedzanie. W rejonie miejscowości Dryga kamera nieoznakowanego radiowozu podlaskiej grupy speed nagrała, jak kierowca tira nieprawidłowo wyprzedza. 63-letni obywatel Serbii kierując iveco wyprzedzał na zakazie i skrzyżowaniu inne pojazdy. Chwilę później pojazd został zatrzymany do kontroli, a jego kierowca otrzymał mandat w wysokości 6 tysięcy złotych.

Policja przypomina

Żadne działania profilaktyczne, kontrolne czy represyjne nie zastąpią zdrowego rozsądku. Mogą jednak znacząco wpłynąć na wyobraźnię kierowców. Szczególnie w przypadku represji obarczonych konsekwencjami finansowymi. Od 1 stycznia 2022 roku w życie weszło rozporządzenie zmieniające wysokość grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Od kilku miesięcy policjanci mają wreszcie proporcjonalne narzędzie do walki z drogowym piractwem.

Nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości:

 • do 30 kilometrów na godzinę – do 400 złotych
 • od 31 do 40 kilometrów na godzinę – co najmniej 800 złotych
 • o 41-50 kilometrów na godzinę – 1000 złotych
 • o 51-60 kilometrów na godzinę – 1500 złotych
 • o 61-70 kilometrów na godzinę – 2000 złotych
 • o 71 kilometrów na godzinę i więcej – 2500 złotych.

Zgodnie z nowym taryfikatorem, zdecydowanie więcej zapłacą kierowcy popełniający wykroczenia przeciwko pieszym. Dla przykładu 1500 złotych za nieustąpienie pierwszeństwa osobie, która znajduje się na pasach lub na nie wchodzi. Tyle samo zapłacimy za wyprzedzanie na przejściu. Za jakie jeszcze drogowe „grzechy” przyjdzie nam słono zapłacić?

 • 500 złotych – rozmowa przez telefon trzymany przy uchu podczas jazdy samochodem,
 • 800 złotych – za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych,
 • 2000 złotych – jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wskazują znaki drogowe,
 • 2500 złotych – brak zachowanej ostrożności w strefach zabudowanych, drogach publicznych, czy spowodowanie zagrożenia przez kierowcę znajdującego się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
 • 1000 złotych – wyprzedzanie na zakazie,
 • 1500 złotych – kierowanie pojazdami mechanicznymi bez posiadania uprawnień,
 • 2000 złotych – wjazd na szlabany kolejowe, a dokładnie objeżdżanie opuszczonych zapór czy półzapór kolejowych. Wjeżdżanie lub wchodzenie na tory, jeśli opuszczanie szlabanów już zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zakończone. Wjeżdżanie lub wchodzenie na tory w sytuacji, w której nie ma miejsca by opuścić przejazd.

Policjant na miejscu ujawnienia wykroczenia może ukarać sprawcę mandatem w kwocie do 5 tysięcy złotych, a w przypadku zbiegu wykroczeń koszt mandatu może wynieść nawet 6 tysięcy złotych. Przypominamy, że wcześniej było to 1000 złotych. Wzrosła również maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd. Uwaga, z 5 tysięcy złotych do kwoty 30 tysięcy złotych.

Jaki z tego wniosek? Bezpieczeństwo na drodze to priorytet, a piractwo drogowe po prostu się nie opłaca!

POLICJA

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News