Za spacer z dzieckiem po chodniku grozi 5 tys. zł mandatu. I to wcale nie jest żart

Za spacer z dzieckiem po chodniku grozi 5 tys. zł mandatu. I to wcale nie jest żart

family-ga1db7dd9f_1280

Podaj dalej

5 tys. zł mandatu za spacer z dzieckiem po chodniku brzmi jak słaby żart. Ale taki przepis w naszym kraju istnieje i każdy rodzic może zostać wysoką grzywną ukarany. Za co mandat na tak ekstremalną kwotę można otrzymać? Wyjaśniamy poniżej.

Mało który rodzic czy opiekun zdaje sobie sprawę z tego, że za spacer z dzieckiem po chodniku policja może nałożyć mandat w wysokości aż 5000 zł. I choć wydaje się to absurdalne, taki przepis w kodeksie wykroczeń faktycznie występuje.

Art. 89 Kodeksu wykroczeń: Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Co więcej na taką samą grzywnę narażeni są również ci, którzy pchają wózek z dzieckiem poniżej siódmego roku życia, wiozą go tramwajem, przewożą autem, albo jadą z nim jednośladem po drodze rowerowej.

5000 zł mandatu za spacer z dzieckiem – o co w tym wszystkim chodzi?

Jak zaznacza portal edziecko.pl, interpretacja tego przepisu może prowadzić do różnych wniosków, w zależności od tego z jakim rodzajem zastosowanej wykładni mamy do czynienia. Dziennikarze edziecko.pl przytaczają również konkretny przypadek.

Chodzi o sprawę dwóch matek, które dopuściły się złamania art. 89 kodeksu wykroczeń trafiła do Sądu Rejonowego w Sokółce. Sąd po rozpatrzeniu sprawy uznał, że dziecko do lat 7 tak naprawdę nie może przebywać na żadnej części drogi – w tym również na chodniku i drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Z tego wynika również, że dziecko do lat 7 nie może przebywać w żadnym środku transportu publicznego.

Przepis można było sformułować lepiej

Największy problem dotyczący Art. 89 kodeksu wykroczeń polega na tym, że przepis jest po prostu fatalnie sformułowany. Jeśli się nad nim zastanowić, to można dojść do wniosku, że małoletni do lat 7 w ogóle nie może przebywać na drodze publicznej ani torowisku. Nawet wtedy, gdy pozostaje pod opieką rodzica.

Na końcu tego przepisu, przed sankcją, brakuje frazy „bez opieki” – powiedział dla portalu wiadomosci.dziennik.pl – Adam Jasiński, prawnik specjalizujący się w prawie drogowym.

źródło: wiadomosci.dziennik.pl / edziecko.pl
fot: pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News