Wystrzelony w kosmos Roadster może uderzyć w Ziemię

Wystrzelony w kosmos Roadster może uderzyć w Ziemię

tesla-roadster-kosmos

Podaj dalej

Pamiętacie wystrzeloną w kosmos Teslę Roadster, należącą do Elona Muska? Dzięki badaniom prowadzonym przez naukowców wiemy gdzie obecnie się znajduje a także… kiedy znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią.

Gdzie jest Roadster?

Od pamiętnego wyniesienia na orbitę czerwonego cabrio minęły już ponad dwa lata. Równocześnie z wystrzeleniem Tesli z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral, programista Ben Pearson uruchomił projekt Where is Roadster. Dzięki pasji naukowca możemy określić położenie samochodu w kosmosie. Zgodnie z danymi z dziś, tj. 7 lipca 2020 r., auto znajduje się w odległości 183,5 mln km od domu i zbliża się do naszej planety z prędkością 66 tys. km/h. Co ciekawe, gdyby w aucie dalej działał akumulator, a fale dźwiękowe mogły rozchodzić się w próżni, to znajdujący się za kierownicą Starman odsłuchałby „Space Oddity” Davida Bowiego prawie 240 tys. razy.

Tesla Roadster tuż przed wystrzeleniem w kosmos

Spore szanse na zderzenie z Ziemią

Na razie całkowicie wykluczona została możliwość zderzenia z Marsem. Według prowadzonych przez astrofizyka Hanno Rein’a symulacji i obliczeń, Tesla najprawdopodobniej uderzy w Ziemię, Wenus, lub… Słońce. Auto będzie regularnie zbliżać się do macierzystej planety co 30 lat. Dzięki przyspieszeniu grawitacyjnemu będzie też stale przyspieszać. Dlatego nie można oszacować jakie są dokładne szanse na obranie przez samochód kursu kolizyjnego z Ziemią. Najbliżej „kontaktu” Roadster będzie w roku 2091. Wtedy też będziemy mogli zaobserwować go z Ziemi za pomocą teleskopów. Prawdopodobieństwo, że auto spali się w atmosferze naszej planety będzie wynosiło wtedy 22%.

On nie miał prawa tego przeżyć. Motocyklista dosłownie „oszukał przeznaczenie”

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News