W święta często dochodzi do wielu wypadków. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo

W święta często dochodzi do wielu wypadków. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo

pakiet sankcje rosja

Podaj dalej

W okresie Świąt Wielkanocnych spodziewane jest wzmożone natężenie ruchu na drogach krajowych. Jak zawsze przyda się rozwaga i rozsądek na drodze.

Ograniczenie dla ciężarówek

W okresie Świąt Wielkiej Nocy ograniczony będzie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce 16 kwietnia w godzinach od 18 do 22, oraz 17 i 18 kwietnia, w godzinach od 8 do 22.

Kwiecień plecień, bo przeplata…

W kwietniu coraz więcej jest dni z temperaturą mocno powyżej zera °C, jednak zima wciąż potrafi o sobie przypomnieć. Szczególnie w południowej, górzystej części kraju. Prognozy pogody przewidują nawet możliwe opady śniegu lub deszczu i śniegu, a temperatury w ciągu nocy poniżej zera °C. Jezdnie, pomimo tego, że będą czarne i mokre, mogą okazać się śliskie. Szczególnie w godzinach porannych, na obszarach leśnych oraz wiaduktach. Dlatego kierowcy powinni zachować styl jazdy odpowiadający, jeżeli nie zimowym, to przynajmniej zmiennym warunkom na drogach.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?

Serwis https://drogi.gddkia.gov.pl/ oraz numer 19 111 – to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy.

Policja zadba o bezpieczeństwo

Największe natężenie ruchu przewidywane jest w świąteczny poniedziałek, kiedy większość z nas będzie wracać do swoich domów. Pamiętajmy, że czas podróży nie zawsze jest taki sam. Lepiej do celu dojechać nieco później, niż narażać siebie i swoich pasażerów na niebezpieczeństwo spowodowane zbyt szybką jazdą.

W te święta, tak jak i w latach ubiegłych, policjanci będą także sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych niedozwolonych substancji. Kontrole będą także obejmowały sprawdzenia, czy wszyscy podróżujący jadą z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i czy dzieci są przewożone w fotelikach. Rozwaga i ostrożność za kierownicą to zasady odpowiedzialnego kierowcy nie tylko w czasie świąt.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News