Włoski niszczyciel będzie bronił morskich granic Polski. "Już za kilka dni będzie w Polsce"

Włoski niszczyciel będzie bronił morskich granic Polski. "Już za kilka dni będzie w Polsce"

Włoski niszczyciel będzie bronił morskich granic Polski. „Już za kilka dni będzie w Polsce”

Podaj dalej

„Bardzo się cieszę z decyzji Włochów, która polega na tym, że już wkrótce do Polski przypłynie włoski niszczyciel rakietowy z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego wybrzeża. Już za kilka dni będzie w Polsce” – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak po zakończeniu rozmów z ministrem obrony Włoch Guido Crosetto.

W środę 17 maja br. wicepremier M. Błaszczak przebywał z wizytą we Włoszech, gdzie spotkał się z Guido Crosetto, ministrem obrony Republiki Włoskiej.

„Rzeczywiście współpracujemy z włoskim partnerem bardzo ściśle. Włoscy żołnierze na Łotwie służą ramię w ramię z polskimi żołnierzami w ramach eFP NATO. Polscy żołnierze w ramach unijnego programu służą na Sycylii, a więc ta współpraca jest bardzo dobra. W ubiegłym roku włoskie F-35 były w Polsce, w tym roku również możemy się tego spodziewać. To jest właśnie wymiar naszej współpracy” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z szefem włoskiego resortu obrony.

Tematów rozmów dwustronnych ministrów były relacje wojskowe, w tym tematy modernizacji Wojska Polskiego, obecna sytuacja bezpieczeństwa w kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie oraz kwestie dalszej pomocy temu krajowi. Szefowie resortów obrony omówili również agendę zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie.

„Rozmawialiśmy także o tym, że pochodzące ze Świdnika AW-149 będą już na wyposażeniu Wojska Polskiego w tym roku. To także rezultat naszych wspólnych rozmów” – powiedział szef polskiego MON.

Podczas wizyty w Watykanie szef MON złożył kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II. Polska delegacja wzięła także udział we mszy świętej w intencji pokoju na świecie, która sprawowana była w kaplicy polskiej w Bazylice św. Piotra. Szef MON spotkał się także z polskimi harcerzami.

Polska i Włochy od wielu lat współpracują na wielu płaszczyznach i obszarach wojskowych. Oba kraje wzajemnie delegują swoich żołnierzy do służby w strukturach NATO rozmieszczonych w Polsce i we Włoszech. Polscy i włoscy żołnierze współdziałają w ramach batalionowej grupy bojowej Sojuszu Północnoatlantyckiego na Łotwie, jak również na misji UNIFIL w Libanie.

Wojsko Polskie wystawia kontyngent wojskowy operujący na Morzu Śródziemnym, na Sycylii w ramach wojskowej operacji zarządzania kryzysowego EUNAVFOR MED IRINI. Misja polega na zapobieganiu nielegalnemu handlowi bronią oraz procederowi przemytu i handlu ludźmi, co stanowi jeden z elementów ochrony granic UE.

Współpraca polsko-włoska rozwija się również w obszarze przemysłów zbrojeniowych oraz w ramach projektów PESCO.

MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News