Wiesz jak jeździć po rondzie turbinowym? Większość kierowców popełnia tam masę błędów [WIDEO]

Wiesz jak jeździć po rondzie turbinowym? Większość kierowców popełnia tam masę błędów [WIDEO]

Rondo turbinowe

Podaj dalej

Obiekty drogowe typu rondo są niezwykle użytecznymi narzędziami do uspokojenia ruchu drogowego na skrzyżowaniach, jednak posiadają również ograniczoną zdolność przepustowości potoku pojazdów. Są jednak od tego wyjątki, jak np. rondo turbinowe. Niestety, wielu kierowców dalej nie wie, jak poprawnie korzystać z takiego rozwiązania.

Czym rondo turbinowe różni się od zwykłego?

Aktualnie najbardziej powszechne w przestrzeni miejskiej są ronda klasyczne. Jednakże dla dla jeszcze lepszego udrożnienia ruchu zaczęły pojawiać się ronda turbinowe. Niestety ich złożoność dalej przyprawia sporą liczbę użytkowników dróg o ból głowy. Jednak tak naprawdę jazda po rondzie turbinowym nie powinna być dla żadnego kierowcy niczym skomplikowanym. Dzieje się tak z jednej, bardzo prostej przyczyny. Otóż wjeżdżając na tego typu skrzyżowanie, otrzymujemy od razu namalowane pasy, które prowadzą nas do odpowiedniego zjazdu.

Rondo
fot: magazyn-motoryzacyjny.pl

Rondo turbinowe najczęściej składa się z dwóch pasów ruchu. Przed wjazdem na rondo tego rodzaju należy po dokonaniu wyboru kierunku jazdy, zająć odpowiedni pas ruchu. Informują nas o tym znaki umieszczone przed rondem. Późniejsza jazda jest już znacznie prostsza niż na tradycyjnym rondzie. Wjeżdżając na rondo turbinowe, trzymamy się tak naprawdę wyznaczonej trasy przejazdu. – czytamy na blogu gazelka.pl

Najlepiej obrazuje to film, który został udostępniony na kanale Wybór Kierowców na YouTube. Zdecydowanie warto zapoznać się z tym materiałem, ponieważ w łatwy i przystępny sposób pokazuje ono, jak należy zachowywać się na rondzie turbinowym, aby nie doprowadzić do stłuczki. Bo niestety, przytrafiają się one tam relatywnie często.

źródło: gazelka.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News