Wiemy, ile elektryków jeździ po polskich drogach. Zgadlibyście?

Wiemy, ile elektryków jeździ po polskich drogach. Zgadlibyście?

Ładowanie auta elektrycznego

Podaj dalej

Samochody elektryczne z każdym kolejnym miesiącem zdobywają na świecie coraz więcej zwolenników. Jak się okazuje – również w Polsce przybywa entuzjastów elektromobilności.

Licznik „elektryków” w Polsce się rozkręca

Nie będziemy trzymać Was w niepewności. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego opublikowały dane z których wynika, że na naszych drogach jeździ już ponad 13 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym.

Większość z nich, bo 55% to auta w pełni bezemisyjne, Resztę stanowią samochody z napędem hybrydowym, gdzie tradycyjny silnik spalinowy wspomagany jest przez jednostkę elektryczną.

elektryk
Samochodów z napędem elektrycznym cały czas w Polsce przybywa. Aktualnie po naszych drogach jeździ 13 tys. pojazdów bezemisyjnych.

Jeśli chodzi o pojazdy „czysto” elektryczne, to w Polsce z takim rodzajem napędu po drogach porusza się 620 samochodów ciężarowych oraz dostawczych, 330 autobusów i ponad 7750 jednośladów – motocykli i motorowerów .

Będzie więcej

Analitycy z PZPM i PSPA nie mają wątpliwości, że to dopiero początek popularności „elektryków” w naszym kraju. Eksperci uważają, że wpływ ma na to kilka czynników – prezentacja prototypów polskiej marki Izera, rozbudowywana dynamicznie sieć stacji ładowania, wprowadzenie polskiego cennika przez Teslę i w końcu – rządowy program dopłat do aut bezemisyjnych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News