Wczoraj minął termin składania deklaracji. Jeśli zapomnieliście, kary nałożone przez Urząd Skarbowy będą wysokie

Wczoraj minął termin składania deklaracji. Jeśli zapomnieliście, kary nałożone przez Urząd Skarbowy będą wysokie

dopłaty termo

Podaj dalej

Wczoraj tj. 2 maja 2023 r. minął ostateczny termin na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2022 r. Można było to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Podatnicy złożyli już rekordową liczbę około 7,3 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT. W sumie wpłynęło około 14,5 mln deklaracji. Niektórzy jednak o tym obowiązku zapomnieli i teraz niestety muszą liczyć się ze sporymi karami. Wiemy ile zapominalscy będą musieli zapłacić z własnej kieszeni za niezłożenie deklaracji.

Dzięki reformie Niskich Podatków tegoroczne rozliczenie PIT przyniesie podatnikom rekordowe zwroty. To przede wszystkim efekt obniżki stawki podatku z 17 do 12 proc., podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys., a także wprowadzonych ulg dla rodzin, samotnych rodziców, osób powracających z zagranicy czy seniorów. Jak co roku są również takie osoby, które w ustawowym terminie deklaracji PIT nie złożyły. Jakie kary grożą za to przeoczenie?

Rozliczenie PIT-u po terminie. Jakie czekają na nas konsekwencje?

Kary za brak złożenia zeznania w terminie podane zostały w Kodeksie karnym skarbowym. Według tego dokumentu nierozliczeni podatnicy mogą zostać obarczeni karą zależną od wysokości podatku a nawet pozbawieniem wolności do lat 5. Konsekwencją nieopłacenia podatku jest jednak z reguły grzywna (wynosi ona do 720 stawek dziennych – stawka dzienna liczona jest zwykle jako 1/30 miesięcznego wynagrodzenia). Co gorsze – to nie koniec problemów, ponieważ dochodzą do tego oczywiście również odsetki. Przewinienie takie jest uznawane za przestępstwo skarbowe – zwłaszcza, jeśli kwota nieuiszczonego podatku jest wysoka.

Ile więc zapłacą zapominalscy?

Jak podaje polsatnews.pl, za nierozliczenie się z urzędem skarbowym grożą poważne konsekwencje finansowe. Najniższa kwota, jaką przyjdzie zapłacić to 10 proc. najniższego wynagrodzenia, czyli 345 złotych. Maksymalna to 17 tys. 450 złotych.

rekompensata fiat 126p 1500 pieniądze przedpłata
fot. pixabay

źródło: polastnews.pl/ pit.pl/ infakt.pl

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News