WAŻNE: W październiku mniejsze emerytury dla Polaków. Przelewy z ZUS nie będą już tak okazałe jak wcześniej

Wszyscy emeryci, którzy w październiku będą sprawdzać stan swojego konta muszą przygotować się na znacznie mniejszy przelew z ZUS. Wysokość wypłaconych emerytur będzie odbiegała od tych, które trafiły na rachunki bankowe we wrześniu. Wszystko za sprawą wprowadzonej na stałe czternastej emerytury.

przegląd techniczny badanie techniczne opłata
Podaj dalej

W maju Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. 26 września Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o zakończeniu wypłacania 14 emerytury w tym roku. Na konta emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł.

Dodatkowe świadczenie dostały osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej kwota 14. świadczenia jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo.

ZUS wypłacił czternastki zgodnie z przyjętym harmonogramem. Cały proces przebiegł sprawnie i wszystkie osoby otrzymały pieniądze na czas. W październiku wysokość kwot przelewanych na konta seniorów będzie jednak inna.

W październiku powrót do starych zasad

We wrześniu seniorzy mogli cieszyć się z upragnionej 14 emerytury. Nowe świadczenie w wysokości 2650 zł brutto wypłacone zostało osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działa zasada „złotówka za złotówkę”.

Należy jednak pamiętać, że „czternastka” wypłacana jest tylko raz w roku – podobnie zresztą jak 13 emerytura. Dlatego właśnie emeryci nie otrzymają tego dodatku w październiku. W efekcie przelewy wysłane przez ZUS będą mniejsze niż we wrześniu. Tak będzie do kolejnej, przyszłorocznej 13 i 14 emerytury.

W sumie na konta wpłynęło 17,5 mld zł

Według wstępnych szacunków czternastkę otrzymało w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów. W tym ok. 6,8 mln osób dostało świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 2 mln osób – pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Wydatki na te świadczenia wyniosą 17,5 mld zł.

TAGI: ZUS, emerytury, 14 emerytura, seniorzy, emeryci, pieniądze

Przeczytaj również