WAŻNE: Polacy dostaną minimum 250 zł więcej. Jest decyzja ministerstwa

WAŻNE: Polacy dostaną minimum 250 zł więcej. Jest decyzja ministerstwa

WAŻNE: Polacy dostaną minimum 250 zł więcej. Jest decyzja ministerstwa

Podaj dalej

28 października zapadła bardzo ważna decyzja, na którą czekało wielu Polaków. Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącą waloryzacji rent i emerytur. Seniorzy w 2023 roku otrzymają świadczenia wyższe co najmniej o 250 zł, a najniższa emerytura wzrośnie do 1588,44 zł.

– Przyjęte przepisy zakładają waloryzację procentowo-kwotową, co oznacza, że świadczenia emerytalno-rentowe będą w przyszłym roku waloryzowane o prognozowany wskaźnik 113,8 proc., przy założeniu jednak, że podwyżka nie będzie niższa niż kwota 250 zł. – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki społecznej.

Jak wzrosną świadczenia?

W 2023 r. na waloryzację świadczeń emerytalnych i rentowych rząd przeznaczy aż 41,8 mld zł. Przyjrzyjmy się zatem jak te pieniądze zostaną rozdysponowane i co za tym idzie – jak wzrosną poszczególne świadczenia.

  • Z 1338,44 zł. do 1588,44 zł – o tyle wzrośnie w przyszłym roku najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.
  • Z 1338,44 zł. do 1191,33 zł – 0 tyle z kolei zwiększy się najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Warto jednak odnotować, że gwarancja kwoty nie niższej niż 250 zł dotyczyć będzie emerytów, którzy mają staż co najmniej 20 lat pracy – w przypadku kobiet i 25 lat – w przypadku mężczyzn, uprawniający do wypłaty emerytury w wysokości najniższej, gwarantowanej przez państwo.

Z kolei kwota waloryzacji w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy wyniesie nie mniej niż 187,50 zł, a dla osób, które pobierają częściową emeryturę, waloryzacja nie będzie mogła być niższa niż 125 zł.

kara ubezpieczenie oc polisa brak przepisy
fot. pixabay

MINSTERSTWO RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News