W tym supermarkecie już gotówką nie zapłacisz. Wielkie zmiany stają się faktem

Stopniowe odchodzenie od płatności gotówką możemy zaobserwować od wielu lat. Na przykład w Polsce od 2024 roku ma zostać ograniczony limit dotyczący płacenia gotówką między przedsiębiorcami, ale także w transakcjach klientów i przedsiębiorstw. Jak się okazuje, z obrotu fizycznymi pieniędzmi rezygnują również pierwsze supermarkety.

W tym supermarkecie już gotówką nie zapłacisz. Wielkie zmiany stają się faktem
Podaj dalej
dodatek na zakupy w sklepie
Pixabay/ Alexa

Tam nie zapłacisz już gotówką

Od początku roku oddział MPreis przy Museumstrasse w Innsbrucku jest całkowicie bezgotówkowy: przy kasach można płacić tylko kartą debetową lub telefonem komórkowym i smartwatchem. Czy to zmiana, która działa na niekorzyść uczniów pobliskich szkół i przyzwyczajonych do płacenia gotówką seniorów? Tak przynajmniej widzi to Tyrolska Izba Pracy.

Według krytyków tego kontrowersyjnego rozwiązania firma chce tylko zaoszczędzić czas i pieniądze. „Odbywa się to kosztem klientów i ma również negatywny wpływ na liczbę pracowników.”  mówi prezes AK Tyrolu, Erwin Zangerl. Inaczej widzi to firma MPreis, która w Austrii prowadzi około 300 sklepów: Faza testowa w sklepie na terenie Wydziału Nauk Społecznych była bardzo udana, dlatego w grudniu 2022 r. zdecydowano o nieprzyjmowaniu gotówki w oddziale na Museumsstrasse.

Supermarket podkreśla zalety tego rozwiązania

„To, co zaczęło się w czasach pandemii, okazało się dla większości ratunkiem. Nowoczesne technologie cyfrowe sprawiają, że płatności bezgotówkowe są bardzo szybkie i łatwe. Dla klientów oznacza to krótszy czas oczekiwania przy kasie, koniec irytującego grzebania w portfelu i przede wszystkim brak pomyłek przy wydawaniu reszty. Oprócz szybszej obsługi przy kasie oszczędza się wiele wysiłku przy liczeniu, wydawaniu i odbieraniu reszty” – napisano w oświadczeniu sieci.

Celem nie jest oszczędzanie na personelu, ale poprawa wydajności dla klientów i uwolnienie większej ilości zasobów do obsługi klienta. Ocena systemu bezgotówkowego na innych rynkach nie jest obecnie planowana. Jednak sprawa MPreis nie jest zakończona: Austriacka Izba Pracy chce, aby firma została ostrzeżona przez Stowarzyszenie Informacji Konsumentów (VKI).

źródło: www.heute.at

Przeczytaj również