W trakcie ucieczki konsultował telefonicznie z adwokatem czy zatrzymać się do kontroli. Policjanci nie wierzyli w to co słyszą

W trakcie ucieczki konsultował telefonicznie z adwokatem czy zatrzymać się do kontroli. Policjanci nie wierzyli w to co słyszą

W trakcie ucieczki konsultował telefonicznie z adwokatem czy zatrzymać się do kontroli. Policjanci nie wierzyli w to co słyszą

Podaj dalej

Patrol grupy SPEED z komendy wojewódzkiej Policji w Krakowie podjął jakiś czas temu pościg za Mercedesem CLK 63 AMG. Teraz małopolscy policjanci podzielili się nagraniem z tego zdarzenia.

Ta sytuacja miała miejsce pod koniec 2019 roku, na krajowej „siódemce” w Libertowie, ale zdecydowanie warto do niej wrócić, ponieważ jest ona niespotykana. Patrol grupy SPEED z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie jadący nieoznakowanym BMW 330i Xdrive zauważył kierowcę Mercedesa CLK 63 AMG, który popełnił wykroczenie drogowe (z pasa do skrętu w prawo pojechał na wprost, po czym zmieniając pas ruchu zmusił innego kierowcę do hamowania). Patrol dał kierującemu sygnał do zatrzymania i wskazał miejsce kontroli. Kierowca mercedesa jednak zlekceważył te polecenia.

Teraz grozi mu sroga kara

Wówczas patrol wyprzedził go i wydał kolejne polecenie – podążania za radiowozem. Jednak gdy tylko radiowóz zjechał w kierunku miejsca kontroli, kierowca sportowego auta przyspieszył i rozpoczął ucieczkę. Stróże prawa niezwłocznie podjęli pościg za uciekinierem, który skwapliwie korzystał z dużej mocy (ponad 480 KM) swego samochodu i stosował też inne wybiegi aby zgubić pościg (w pewnej chwili zjechał na stację benzynową licząc że policjanci go przeoczą).

W trakcie ucieczki pirat popełnił szereg kolejnych wykroczeń, takich jak wyprzedzanie na skrzyżowaniu i kilkukrotne przekroczenie dozwolonej prędkości, stwarzając tym zachowaniem zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla innych uczestników. Pościg trwał od miejscowości Gaj do Mogilan, gdzie pojazd został zablokowany, do czego przyczyniły się też samochody znajdujące się przed uciekinierem.

Kierującym okazał się 32-letni mieszkaniec powiatu kazimierskiego. Sprawdzenie w policyjnej bazie danych wykazało, że mężczyzna posiada dwa zakazy prowadzenia pojazdów i jest poszukiwany do odbycia kary aresztu do czterech spraw, w toku których zasądzono mu odbycie łącznie 46 dni odsiadki. Strach przed zakładem karnym, jak tłumaczył, był przyczyną jego zachowania. Dodał, że w trakcie ucieczki konsultował telefonicznie z adwokatem czy zatrzymać się do kontroli…

Dodatkowo okazało się, że mercedes, którym się poruszał, nie był zarejestrowany w Polsce i posiadał tablice rejestracyjne od innego pojazdu. Pojazd został odholowany na parking strzeżony. 32-latek z kolei został zatrzymany i doprowadzony do aresztu śledczego, gdzie spędził najbliższe tygodnie.

Sprawą popełnionych wykroczeń i przestępstw przez pirata drogowego zajmą się policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych. Mężczyzna m.in. odpowie za kierowanie pomimo orzeczonego zakazu (art. 244 kodeksu karnego ) oraz za niewykonanie polecenia zatrzymania pojazdu do kontroli (178b kk), za co grozi mu do 5 lat więzienia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News