Ukryta funkcja w samochodach Tesla. Nie wiedzą o niej nawet ich właściciele

Ukryta funkcja w samochodach Tesla. Nie wiedzą o niej nawet ich właściciele

Ukryta funkcja w samochodach Tesla. Nie wiedzą o niej nawet ich właściciele

Podaj dalej

Samochody elektryczne mają wiele zalet w porównaniu z pojazdami z silnikami spalinowymi, ale niosą ze sobą również nowe wyzwania w zakresie sposobu postępowania z technologią w razie wypadku.

Specjaliści od ewakuacji przeprowadzają specjalne szkolenia dla pojazdów elektrycznych, odkrywając obszary, na które powinni zwrócić szczególną uwagę. Jednym z nich jest lokalizacja specjalnych kabli, które należy przeciąć, aby wyłączyć system wysokiego napięcia.

Film przesłany na stronę na Facebooku o nazwie Next Level Extrication pokazuje, jak łatwo przeszkolona osoba może wyłączyć system. W Tesli Model 3 najpierw należy wybić tylną szybę po stronie pasażera. Następnie wystarczy zdjąć tapicerkę i odsłonić czerwony kabel z pomarańczową etykietą. Przecięcie tego kabla zapewni odłączenie wysokiego napięcia, dzięki czemu praca ratowników będzie o wiele bezpieczniejsza.

Tesla autopilot
Fot. pixabay.com

Nie tylko Tesla…

Tesla, Rivian (amerykański producent elektrycznych pickupów, SUV-ów i samochodów dostawczych z siedzibą w Plymouth) i BMW to niektórzy z producentów samochodów, którzy oferują dwie różne lokalizacje do wyłączenia systemu wysokiego napięcia w swoich autach elektrycznych. We wspomnianej Tesli Model 3 (a także w Modelu Y, S, X) miejsce do którego najłatwiej się dostać aby wyłączyć całkowicie zasilanie bez uszkodzenia jakiejkolwiek części pojazdu znajduje się pod maską. Umiejscowiony tam czerwony kabel bardzo się wyróżnia – ma pomarańczową etykietę, dzięki czemu można go łatwo odróżnić od innych przewodów wysokiego napięcia.

Miejsce pod maską w którym znajduje się przewód do wyłączania wysokiego napięcia w pojazdach elektrycznych jest dość standardową praktyką. Jednak posiadanie drugiego takiego miejsca jest wygodne w przypadku poważnego wypadku. Na przykład wtedy, gdy odkształcenie maski może sprawić, że jej otworzenie nie będzie możliwe. Jak donosi Next Level Extrication, w modelach Rivian kable znajdują się również pod tapicerką w słupku „C” po stronie pasażera, podczas gdy pojazdy elektryczne BMW mają je w porcie ładowania.

Poniżej możecie zobaczyć bardzo pouczający materiał filmowy, który jest swoistą instrukcją dla służb ratowniczych. Na filmie możemy zobaczyć jak prawidłowo przeciąć dedykowane kable, aby wyłączyć obieg prądu w samochodzie. Jednocześnie autorzy nagrania przypominają, że nawet przecięcie przewodów nie jest gwarancją tego, że wysokie napięcie zostało całkowicie odłączone. A to oznacza tylko jedno – zawsze należy zachować szczególną ostrożność.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News