Twoje dziecko lub ty macie problemy po szczepieniu? Złóż wniosek i odzyskaj do 100 tys. zł

Ty lub twoje dziecko mieliście problem po szczepieniu na COVID-19 lub jakimkolwiek innym? Jeśli tak, możesz wystąpić o stosowną rekompensatę w wysokości nawet do 100 tys. zł. Wnioski można już składać – sprawdzamy jakiej wysokości możesz otrzymać świadczenie.

Twoje dziecko lub ty macie problemy po szczepieniu? Złóż wniosek i odzyskaj do 100 tys. zł
Podaj dalej

Problem powikłań po szczepieniach na COVID-19 obecny jest w mediach tradycyjnych i społecznościowych do dzisiaj. Należy mieć na uwadze, że szczepionki przeciwko COVID-19 opracowano i wprowadzono na rynek w ciągu niespełna roku. Szybki postęp prac prowadzonych przez wirusologów i naukowców uruchomił lawinę pytań odnośnie właśnie możliwych powikłań.

Jak się okazuje, jeśli takie wystąpiły, możemy ubiegać się o zwrot pieniędzy z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. To nawet do 100 000 zł zwrotu, jednak co najciekawsze, dotyczy to nie tylko szczepień na COVID-19, ale także szczepień obowiązkowych i innych szczepień przeciwepidemicznych.

Kto może ubiegać się o świadczenia kompensacyjne?

Jeśli po Twoim szczepieniu wystąpiło niepożądane działanie danej szczepionki, możesz skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego, kiedy:

– spowodowało konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni
– wystąpił wstrząs anafilaktyczny powodując konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji (o dowolnej długości)

Świadczenie nie będzie natomiast mogło zostać przyznane, jeśli:

– hospitalizacja trwała krócej niż 14 dni, a Ty nie doznałeś wstrząsu anafilaktycznego,
– hospitalizacja nie była związana z podaniem szczepionki objętej działaniem Funduszu,
– nie doznałeś działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego danej szczepionki, a także w ulotce dołączanej do opakowania. Lista działań niepożądanych poszczególnych szczepionek.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek można wysłać zarówno pocztą tradycyjną, jak i przez platformę ePUAP lub pocztę elektroniczną. Wniosek o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 220 zł. Należy ją wpłacić na rachunek bankowy Funduszu: 45 1130 1017 0020 1591 5120 0001. Opłata zostanie zwrócona, jeśli Rzecznik Praw Pacjenta przyzna świadczenie kompensacyjne (czyli pozytywnie rozpatrzy wniosek) albo gdy postępowanie nie będzie mogło zostać wszczęte.

Przeczytaj również