PILNE: To są prawdziwi cisi bohaterowie. Nasza PSP wysyła strażakom z Ukrainy sprzęt wart setki tysięcy zł. Ale nikt o tym nie mówi

PILNE: To są prawdziwi cisi bohaterowie. Nasza PSP wysyła strażakom z Ukrainy sprzęt wart setki tysięcy zł. Ale nikt o tym nie mówi

876e5049-d54a-4e75-9dec-73840c182997

Podaj dalej

26 lutego 2022 r. tj. dwa dni po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak uruchomił ogólnokrajową akcję zbiórki sprzętu pożarniczego dla strażaków z Ukrainy. Akcję prowadzono w uzgodnieniu potrzeb z komendantem głównym ukraińskich strażaków.

Odzew na apel był niesamowity. Nadbryg. Bartkowiak podczas konferencji prasowej w Rzeszowie powiedział o tej akcji:

„…w sobotę ogłoszona została akcja, wielka akcja dla strażaków PSP ale przede wszystkim dla OSP i dzisiaj mamy efekt! Szanowni Państwo, efekt który przerósł nasze wszelkie oczekiwania … To pokazuje skalę wielkiego serca, jaką strażacy z całej Polski wysyłają na Ukrainę, tego braterstwa i solidarności a słowo solidarność jest nam bardzo przecież bliskie… Jestem bardzo zbudowany i wzruszony tym, jak zareagowali strażacy w Polsce na naszą akcję. Dziękuję im z całego serca, pokazaliśmy, że nie tylko jesteśmy elitą ratowniczą na świecie ale też jesteśmy wybitni jeśli chodzi o pomoc drugiemu człowiekowi i naszym braciom strażakom na Ukrainie…”

Sprzęt z terenu województw był zbierany we wszystkich komendach wojewódzkich PSP, a następnie transportowany do dwóch wytypowanych jednostek PSP na terenie woj. lubelskiego i podkarpackiego, skąd był już przekazywany na Ukrainę.

13 marca br. zakończono przekazywanie całości zebranego sprzętu naszym wschodnim sąsiadom. Łącznie przekazano 2 303 palety, na których zgromadzono:

– kamery termowizyjne — 71 szt.
– agregaty prądotwórcze — 765 szt.
– węże pożarnicze — 29 782 szt.
– agregaty pompowe z osprzętem — 131 szt.
– prądownice — 10 049 szt.
– motopompy z osprzętem — 410 szt.
– pompy pożarnicze inne — 284 szt.
– ubrania specjalne — 23 662 kpl.
– strażackie buty specjalne — 15 092 par
– hełmy strażackie — 34 030 szt.
– rękawice strażackie — 17 864 par.
– kominiarki pod hełmy strażackie — 4 577 szt.
– torby medyczne — 794 szt.
– inny sprzęt pożarniczy — 4 755 szt.

Ponadto, w ramach inicjatywy rozpoczęto również przekazanie używanych pojazdów pożarniczych dla Ukrainy. Na ten moment przekazano już 179 pojazdów.

Państwowa Straż Pożarna współpracuje również ze strażami pożarnymi z całego świata, chcącymi zaoferować sprzęt pożarniczy dla strażaków z Ukrainy. Pełnimy w tym zakresie rolę koordynatora i udzielamy wsparcia w przyjęciu tego sprzętu na terytorium Polski i przekazaniu przyjaciołom z Ukrainy. Akcja wsparcia ruszyła 2 marca br. i do tej pory przekazano już 549 palet sprzętu pożarniczego z innych krajów.

Ukraińscy strażacy napisali w jednym z postów na swoim profilu społecznościowym „W tym trudnym dla państwa czasie, przyjazne wsparcie Rzeczypospolitej Polskiej jest bardzo ważne dla Ukraińców, ponieważ te samochody pomogą nam jak najszybciej wyeliminować konsekwencje wojny”- głęboko wierzymy, że cały przekazany sprzęt przyczyni się do tego!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News