To oficjalnie najszybsze auto rodzinne na świecie! Pocisk na kółkach to mało powiedziane

To oficjalnie najszybsze auto rodzinne na świecie! Pocisk na kółkach to mało powiedziane

Mercedes R63 AMG to oficjalnie najszybszy minivan na świecie

Podaj dalej

Na początku sierpnia kierowca wyścigowy i prezenter telewizyjny Tanner Foust usiadł za kierownicą zmodyfikowanego Mercedesa R63 AMG i ustanowił go oficjalnie najszybszym minivanem na świecie.

Mercedesy klasy R były produkowane od 2007 roku, jednak nigdy nie zdobyły popularności wśród nabywców. Można powiedzieć więcej – sprzedaż modelu w wersji AMG była wręcz katastrofalna i na świecie sprzedanych zostało zaledwie 200 egzemplarzy tego usportowionego auta rodzinnego. Teraz jeden z nich oficjalnie został najszybszym minivanem na świecie.

Idealny na szybką rodzinną podróż z Sanoka do Łeby

Sercem seryjnego Mercedesa R63 AMG jest wolnossący silnik benzynowy 6.2 V8, rozwijający 510 KM i 630 Nm. Jednostka współpracuje z 7-biegową przekładnią 7G-Tronic i napędem na wszystkie koła 4Matic. Takie zestawienie pozwala na osiągnięcie pierwszej setki w zaledwie 5 sekund i pozwala rozpędzić auto do 250 km/h. Prędkość ta została oczywiście fabrycznie ograniczona.

Mercedes R63 AMG to oficjalnie najszybszy minivan na świecie.
Mercedes R63 AMG to oficjalnie najszybszy minivan na świecie.

Czempion jest jeszcze mocniejszy. Auto zostało zmodyfikowane w firmie Weistec. Minivan dostał kompresor, wydajny układ wydechowy i sportowe hamulce Brembo. Dzięki temu zabiegowi samochód osiąga 700 KM i 900 Nm. Te statystyki w zupełności wystarczyły, aby rozpędzić samochód do 266 km/h, co oficjalnie uczyniło go najszybszym minivanem na świecie.

Co ciekawe, sprint został ustanowiony na dystansie 1 mili – czyli około 1,6 km. Gdyby rozpędzić samochód na dłuższym odcinku jest wysoce prawdopodobne, że mógłby bez większego problemu przekroczyć 300 km/h. Całkiem nieźle, jak na minivana. Sami zobaczcie jak to pięknie idzie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News