To obecnie najszybszy radiowóz w Polsce. 4,9 do "setki" i prawie 300 km/h robią wrażenie [WIDEO]

To obecnie najszybszy radiowóz w Polsce. 4,9 do "setki" i prawie 300 km/h robią wrażenie [WIDEO]

policja_1560776856

Podaj dalej

Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie policjanci drogówki w Polsce (głównie grupy Speed) nie mogą narzekać na samochody, którymi na co dzień przychodzi im patrolować nasze drogi. Flota radiowozów w zasadzie co kwartał rozszerza się o nowe, coraz to bezpieczniejsze, wygodniejsze i szybsze modele.

Żądło na piratów drogowych

Polska drogówka absolutnie nie ma się czego wstydzić na tle zagranicznych kolegów. Nasi policjanci mają do dyspozycji oznakowane i nieoznakowane radiowozy BMW, które zasilają głównie grupę operacyjną SPEED, walczącą z przestępcami na drogach. Najmocniejsze wersje policyjnych „bawar”, które trafiły do służby w 2019 roku, to BMW serii 3 Gran Turismo xDrive o mocy 252 koni mechanicznych. Do setki przyspieszają w 5,8 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 250 km/h. Z kolei oznakowane radiowozy BMW to wersje 320i o mocy 184 koni. Brzmi nieźle, ale to dalej nie wszystko.

kierowca Audi wpadł podczas kontroli
Policja

Kierowcy szczególnie uważać na Podlasiu. Tam funkcjonariusze mają do dyspozycji prawdziwego potwora w postaci Mitsubishi Lancer Evo X, który w policyjnej wersji ma aż 295 koni, generowanych z dwulitrowego silnika benzynowego. „Misiek” nie jest jednak aktualnym numerem jeden.

Ta pozycja należy od 2018 roku do Kii Stinger GT, która trafiła do kilku jednostek policji w Polsce w dwóch wersjach – oznakowanej, oraz nieoznakowanej. Osiągi? Są kosmiczne – „Żądło” od 0 do 100 km/h rozpędza się w 4,9 sekundy, a jej prędkość maksymalna to 270 km/h. Wszystko to za sprawą potężnego silnika V6 3,3 T-GDI o mocy aż 370 koni mechanicznych.

Osobiście sami jesteśmy niezmiernie ciekawi, na jakie samochody postawi w następnych latach MSWiA. Może na BMW M850i jak u naszych zachodnich sąsiadów? No co? Pomarzyć zawsze przecież można…

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News