To nowe świadczenie dla Polaków będzie już stałe. Rząd zdecydował - te pieniądze dostaniesz zawsze

To nowe świadczenie dla Polaków będzie już stałe. Rząd zdecydował - te pieniądze dostaniesz zawsze

dopłaty termo

Podaj dalej

Rząd przyjął projekt ustawy, wprowadzającej stała wypłatę czternastej emerytury. O szczegółach poinformowali podczas briefingu prasowego premier Mateusz Morawiecki i minister Marlena Maląg.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. To projekt ustawy wprowadzającej wypłatę tzw. 14. emerytury na stałe – podał premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że prowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, koncentruje się wokół wsparcia osób starszych. To np. rządowy program realizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej „Senior plus” i rozszerzana lista leków refundowanych z nowymi kategoriami wiekowymi od przyszłego roku. Ale to także ogromnie ważne wsparcie finansowe.

14. emerytura – wypłacana co roku

Pierwszy raz wypłaciliśmy 14. emeryturę w 2021 r. W 2022 r. ponownie do emerytów i rencistów trafiło to świadczenie. Dziś przyjęliśmy projekt ustawy dzięki, któremu czternastka będzie wypłacana co roku.

„Dzisiejsze przyjęcie tej ustawy, jest kolejnym ważnym kamieniem milowym na drodze do poprawy losu do godnego życia dla wszystkich naszych babć i dziadków” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W 2022 r. wprowadziliśmy także rozwiązanie, które pozwoliło emerytom i rencistom oszczędzić jeszcze więcej. Kwota 13. i 14. emerytury została zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dodatkowe środki seniorzy mogą przeznaczyć na wycieczkę z wnukami, zakup roweru lub spełnienie innego marzenia.

13. emerytura – dla każdego, bez względu na dochód

Do emerytów i rencistów od 2019 r. trafia 13. emerytura. To dodatkowe świadczenie roczne, które otrzymuje każdy emeryt i rencista, bez względu na dochód. W kwietniu 9,8 mln seniorów mogło cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi na codzienne wydatki.

  • W tym roku trzynastka wyniosła 1588,44 zł, to wzrost o 250 zł, względem 2022 r.
    Dodatkowo świadczenia będą podwyższane o wskaźnik waloryzacji* , jednak nie mniej niż o kwotę 250 zł. Dodatki do świadczeń również zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji.
  • Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. wynosi 114,8%.

Wypłacamy 13. i 14. emeryturę, które już na stałe weszły do porządku prawnego, w ubiegłym roku przeprowadziliśmy rekordową waloryzację świadczeń – przypomniał premier Morawiecki.

Jesteśmy zobowiązani podziękować seniorom za trud wychowania kolejnych pokoleń i pracę dla ojczyzny – dodała minister Marlena Maląg.

inflacja ceny
Freepik

MINISTERSTWO RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News