PILNE: To niedługo może unieruchomić wszystkie Diesle. Masz auto na ropę? Rób zapasy, ale nie paliwa

Właściciele samochodów z silnikami wysokoprężnymi nie mają w ostatnim czasie łatwego życia. W sieci coraz częściej pojawiają się informacje o kolejnych zakazach wjazdu tych samochodów do centrów wielkich miast. Dodatkowo UE cały czas czas zaciekle walczy z nadmierną emisją CO2, a ceny oleju napędowego na stacjach oscylują w granicach 6 zł. Niestety właśnie pojawił się kolejny problem. I na dodatek – bardzo poważny.

Podaj dalej

Masz Diesla? Rób zapasy, ale nie paliwa

Jak się okazuje, już niedługo większość samochodów wyposażonych w silniki Diesla może zostać unieruchomionych. Wszystko przez zaczynające się właśnie, ogromne problemy z dostępnością płynu AdBlue. Z uwagi na wysokie ceny gazu ziemnego producenci AdBlue mocno ograniczyli jego produkcję.

A jest to płyn niezbędny do odpalenia większości nowoczesnych aut z silnikiem wysokoprężnym. Stosowanie AdBlue, czyli roztworu mocznika i wody zdemineralizowanej, służącego do oczyszczania spalin z tlenków azotu, jest kluczowe dla rozruchu jednostki napędowej. Kiedy go zabraknie, samochód nie pojedzie, bo systemy nie pozwolą na uruchomienie silnika.

silnik diesel AdBlue

Skąd problemy z dostępnością?

Na ogół o podwyżkach cen surowców mówimy wtedy, gdy spada dostępność danego towaru albo rośnie zapotrzebowanie na niego. Tak właśnie jest teraz z AdBlue. Półproduktem niezbędnym do produkcji tego płynu jest amoniak. Ten z kolei by być masowo produkowany wymaga gazu ziemnego, a konkretnie – metanu. Niestety jak powszechnie wiadomo, ceny gazu w ostatnich miesiącach biją kolejne rekordy. Niestety aktualnie nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek w tej materii się zmieniło. Co gorsze, analitycy przewidują, że ceny tego surowca w najbliższym czasie pójdą jeszcze w górę.

Nic więc dziwnego, że już teraz w związku z ogromnymi cenami gazu ziemnego europejscy producenci AdBlue ograniczają, a nawet wstrzymują produkcję tego środka. Te sygnały powodują, że firmy z branży paliwowej usiłują robić zapasy.

Jeśli chodzi o sytuację w Polsce, Grupa Azoty ograniczenia produkcji nie zapowiada, ale podwyżek cen na pewno w najbliższym czasie można się spodziewać. Warto więc na wszelki wypadek zaopatrzyć się dodatkową butelkę AdBlue. Należy jednak pamiętać o tym, że środek ten nie lubi zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur, oraz promieniowania UV. Należy więc przechowywać go w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.

diesel paliwo tankowanie

źródło: motofakty.pl / autobaza.pl

Przeczytaj również