Te dwa banknoty zostają wycofane z obiegu. Jeśli je posiadasz, należy ich się pozbyć jak najszybciej

Te dwa banknoty zostają wycofane z obiegu. Jeśli je posiadasz, należy ich się pozbyć jak najszybciej

Te dwa banknoty zostają wycofane z obiegu. Jeśli je posiadasz, należy ich się pozbyć jak najszybciej

Podaj dalej

Problem fałszerstwa pieniędzy jest globalny. Wszędzie tam, gdzie używana jest jeszcze gotówka (a więc na całym świecie), podrabia się nie tylko banknoty w różnych nominałach, ale również bilon, czyli pieniądz zdawkowy w postaci metalowych znaków pieniężnych – w ogólnym skrócie – monety.

Dlatego właśnie Europejski Bank Centralny zadecydował o wycofaniu z obiegu dwóch banknotów. Wszyscy, którzy są w ich posiadaniu, powinni jak najszybciej się ich pozbyć.

Podrobione pieniądze to dalej plaga

Dla przykładu, Bundesbank zarejestrował w 2022 roku więcej fałszywych pieniędzy niż w roku poprzednim. W sumie z transakcji płatniczych w Niemczech wycofano 44 100 fałszywych banknotów euro o wartości nominalnej 2,7 mln euro. Liczba podróbek wzrosła o 5,2 proc. w porównaniu z rokiem 2021.

„Liczba fałszywych pieniędzy nieznacznie wzrosła w 2022 roku. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że ograniczenia związane z koronawirusem z dwóch poprzednich lat zostały w dużej mierze zniesione i ponownie odbyły się festyny, pikniki czy jarmarki bożonarodzeniowe, na których większość płatności dokonywana była i jest gotówką”. powiedział Burkhard Balz, członek zarządu Bundesbanku odpowiedzialny za gotówka.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM

rodzina 500 plus dodatek świadczenie pieniądze rząd wybory
Pixabay

Dwa banknoty o najwyższym nominale zostaną wycofane

Jak podaje portal polskiobserwator.de, wszyscy obywatele Unii Europejskiej niebawem będą musieli pozbyć się dwóch banknotów. Serwis powołuje się na Europejski Bank Centralny, który wydał komunikat o wycofaniu z obiegu banknotów o nominale 200 i 500 euro.

Drugi z nich (500 euro) ma zniknąć z rynku już w 2024 roku i nie będzie można dłużej nim płacić, chociaż aktualnie nadal pozostaje prawnym środkiem płatniczym w całej UE. Nie jest już jednak od dłuższego czasu emitowany. Z kolei banknot o nominale 200 euro ma zostać wycofany rok później, czyli w 2025 roku.

Stanie się tak z jednego prostego powodu. Mianowicie właśnie podrobionymi banknotami o nominałach 200 i 500 euro dokonano zakupów największej liczby dóbr luksusowych. To właśnie w głównej mierze zdecydowało o ich wyprowadzeniu z obiegu.

Niewielki wzrost fałszywych pieniędzy w strefie euro

W strefie euro wolumen fałszywych pieniędzy nieznacznie wzrósł w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. W sumie zarejestrowano 376 000 fałszywych banknotów. Odpowiada to wzrostowi o 29 000 sztuk (+8,4 procent) w porównaniu z rokiem poprzednim.

źródło: www.bundesbank.de / polskiobserwator.de

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News