Tarcza Solidarnościowa – zabezpieczenie dla rodzin i przedsiębiorców. Poznaliśmy konkrety nowego programu pomocowego dla Polaków

Tarcza Solidarnościowa – zabezpieczenie dla rodzin i przedsiębiorców. Poznaliśmy konkrety nowego programu pomocowego dla Polaków

polski rząd prąd energia samochód elektryczny elektryk

Podaj dalej

Tarcza solidarnościowa to zupełnie nowy pomysł rządu na ochronę polskich rodzin przed gwałtownymi wzrostami cen za energię elektryczną. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wspomniała na ostatniej konferencji,  że projekt ten ma na celu zabezpieczyć Polaków oraz przedsiębiorstwa przed kilkukrotnymi wzrostami cen w 2023 r. Przyjrzyjmy się zatem jak ma to wyglądać w praktyce.

Kolejna tarcza

„Polacy muszą mieć poczucie bezpieczeństwa i my to zapewniamy przez konkretne rozwiązania. To wprowadzenie m.in. tarczy antyinflacyjnej, dodatków osłonowych, obniżenie stawek VAT. Tarcza Solidarnościowa to kolejne wsparcie, aby rodziny wielodzietne i osoby z niepełnosprawnościami nie odczuwały negatywnych skutków podwyżki cen energii” – powiedziała minister Marlena Maląg.

Jak to ma wyglądać?

Głównym założeniem tarczy solidarnościowej jest oczywiście gwarancja ceny za energię elektryczną. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać do 2000 kilowatogodzin rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych i do 2600 kilowatogodzin rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus – czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Polskie rodziny będą mogły skorzystać z obniżki rachunków za prąd w przyszłym roku. Warunkiem będzie obniżenie zużycia energii elektrycznej w 2023 r., o co najmniej 10 proc. w stosunku do 2022 r. Energooszczędność będzie skutkowała 10 proc. obniżką kosztów za energię. Dodatkowym rozwiązaniem będzie dopłata w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła. – czytamy na stronie ministerstwa.

Wsparcie dla przedsiębiorców

Tarcza solidarnościowa to również pomoc dla polskich firm. Rząd planuje przeznaczyć aż do 5 mld zł, aby dofinansować kilkaset przedsiębiorstw. Wsparcie będzie przyznawane odbiorcom pod warunkiem min. 100 proc. wzrostu cen energii. Wypłata środków planowana jest jeszcze na ten rok. Więcej informacji poznamy zapewne w najbliższych dniach.

fot: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

MINISTERSTWO RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News