Tak w Japonii dzieci przechodzą przez pasy. W Polsce powinni tego uczyć w szkołach! [WIDEO]

Tak w Japonii dzieci przechodzą przez pasy. W Polsce powinni tego uczyć w szkołach! [WIDEO]

dzieci_na_pasach

Podaj dalej

Przechodzenie przez jezdnię to taka zwykła, codzienna czynność, do której absolutnie nie przywiązuje się większej uwagi. Jednak bezpieczeństwo na drodze zależy od nas samych. Zachować je muszą nie tylko kierowcy, czy rowerzyści ale przede wszystkim piesi.

Wzór do naśladowania

Od małego powtarza nam się, w jaki sposób bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Zasadę „spójrz w lewo, następnie w prawo i znowu w lewo, a jeśli jest bezpiecznie – można przechodzić” rodzice powinni wpajać swoi swoim pociechom od najmłodszych lat.

Oczywiście warto też pamiętać, że jeżeli przechodzimy przez jezdnię, albo przez torowisko, to po pierwsze, za każdym razem mamy obowiązek zachować szczególną ostrożność. Nie tylko dlatego, że tak nam nakazują przepisy prawa, ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa.

Wzorem do naśladowania w tej materii może być bez dwóch zdań Japonia. Kraj kwitnącej wiśni od wielu lat jest w ścisłej czołówce światowej jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach. Poniższe nagranie, które pojawiło się w serwisie YouTube tylko potwierdza, dlaczego w Japonii wypadków z udziałem pieszych jest z roku na rok coraz mniej.

Młodzi ludzie nie weszli na pasy zanim nie upewnili się, że kierowca zatrzyma się przed przejściem. Następnie zasygnalizowali swoją obecność podniesieniem prawej ręki i bardzo żwawo, nie ociągając się przeszli na drugą stronę drogi. Po wszystkim odwrócili się w kierunku jezdni i ukłonem podziękowali kierowcy za ich przepuszczenie. Trzeba szczerze przyznać – takiej dyscypliny i kultury na próżno szukać gdzie indziej na świecie.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News