Ta naklejka na szybę będzie obowiązkowa, a bez niej - mandat. Wiemy ile trzeba będzie za nią zapłacić

Ta naklejka na szybę będzie obowiązkowa, a bez niej - mandat. Wiemy ile trzeba będzie za nią zapłacić

Ta naklejka na szybę będzie obowiązkowa, a bez niej – mandat. Wiemy ile trzeba będzie za nią zapłacić

Podaj dalej

4 września br. urzędy przestały wydawać kierowcom naklejki, które do tej pory trzeba jeszcze umieszczać na przedniej szybie. Wszystko dlatego, że organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają od dłuższego czasu dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Wydawanie naklejek oraz karty pojazdu przestaje zatem mieć jakikolwiek sens. Dzięki temu kierowcy zaoszczędzą nawet 100 zł. W miejsce starych naklejek z numerem rejestracyjnym, pojawią się jednak niebawem nowe.

W wielu miastach to będzie obowiązkowe

Pod koniec marca tego roku Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. Przepustką do nich będzie specjalna, nowa naklejka, którą każdy pojazd będzie musiał mieć na szybie. Nalepka będzie zawierała rok produkcji pojazdu, rodzaj paliwa, nazwę gminy i nr rejestracyjny.

Dzięki temu posiadacze nisko i zeroemisyjnych pojazdów, którzy nie mają specjalnych tablic, będą mogli wjeżdżać do stref w całej Polsce. Łatwiej będzie też posiadaczom aut, które zostaną uznane za dopuszczone do wjazdu w różnych gminach w Polsce – jeśli ich pojazd będzie spełniał wymagania z innej gminy, która wydała naklejkę.

Będzie to możliwe do stwierdzenia na podstawie roku produkcji lub rodzaju paliwa. Na projekcie znalazł się symbol znaku oznaczającego strefę czystego transportu, aby była ona bardziej czytelna. Nalepkę umieszcza się w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Sposób wydawania naklejek określi rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę.

samochód mandat strefa czystego transportu

Ile za to zapłacimy?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jako pierwsi w nowe naklejki będą musieli zaopatrzyć się zmotoryzowani w Krakowie. To właśnie w stolicy małopolski od stycznia 2023 roku mają ruszyć strefy czystego transportu. Docelowo program objąć ma wszystkie miasta w Polsce powyżej 100 tys. mieszkańców. No dobrze, a teraz podstawowe pytanie – ile za to zapłacimy? Koszt samej naklejki będzie niewielki i ma on nie przekroczyć 5 zł. Gorzej, kiedy wjedziemy bez niej do wyznaczonej strefy – wówczas będziemy musieli pogodzić się z mandatem w wysokości 500 zł.

Czym są Strefy Czystego Transportu?

Strefy Czystego Transportu funkcjonują już w 250 miastach w Europie. Jest to obszar, po którym poruszać mogą się pojazdy spełniające wyznaczone wcześniej normy w kwestii emitowania zanieczyszczeń EURO. SCT nie ogranicza ruchu dla pojazdów spalinowych i diesli, których emisje nie przekraczają wyznaczonego progu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News