Szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa - radioaktywna chmura nad Polską z terytorium Ukrainy. Państwowa Agencja Atomistyki reaguje natychmiast

Szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa - radioaktywna chmura nad Polską z terytorium Ukrainy. Państwowa Agencja Atomistyki reaguje natychmiast

Szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa – radioaktywna chmura nad Polską z terytorium Ukrainy. Państwowa Agencja Atomistyki reaguje natychmiast

Podaj dalej

Szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew na spotkaniu w Syktywarze oświadczył, że „w stronę Europy zmierza radioaktywna chmura”. Według jego informacji w Polsce już odnotowano wzrost promieniowania, następnie chmura będzie powoli przesuwać się ku zachodniej Europie. Polska Agencja Atomistyki w Warszawie od razu odniosła się do wypowiedzi Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji.

Rosjanie mówią o „radioaktywnej chmurze, Polacy mówią jaka jest prawda

Patruszew przekonywał, że „zniszczenie amunicji ze zubożonym uranem, dostarczonej przez Zachód na Ukrainę, doprowadziło do pojawienia się radioaktywnej chmury, która zmierza w kierunku Europy”. – W Polsce już odnotowano wzrost promieniowania – powiedział, nie podając żadnych konkretnych szczegółów.

Niemal od razu do sprawy odniosła się Polska Agencja Atomistyki, która wyjaśniła czym spowodowany jest wzrost promieniowania na całym kontynencie. Jak się okazuje – nie ma to nic wspólnego z wojną na Ukrainie. Według polskich ekspertów w dziedzinie atomistyki jest to naturalnie występujące zjawisko. Wzrost promieniowania jonizującego w Polsce i całej Europie odnotowany został dlatego, ponieważ przez kontynent przeszła w ostatnim czasie fala opadów.

„Regularne podwyższenia mocy dawki są zjawiskiem naturalnym i występują np. w przypadku opadów atmosferycznych. Przez kontynent, w tym przez Polskę przechodzi front atmosferyczny, który przynosi niekiedy znaczne opady deszczu. To one właśnie powodują „skoki” na wykresach.” – czytamy na stronie PAA.

Zatem wypowiedź Patruszewa sugerująca, że pojawienie się radioaktywnej chmury jest konsekwencją „niszczenia na Ukrainie amunicji zawierającej zubożony uran, dostarczanej przez Zachód Ukrainie” jest kompletnie wyssana z Palca.

„W związku z coraz liczniej powielanymi w mediach nieprawdziwymi informacjami na temat zagrożenia radiacyjnego w Polsce, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie. Prosimy o sprawdzanie informacji na temat sytuacji radiacyjnej kraju tylko w oficjalnych i rzetelnych źródłach. Państwowa Agencja Atomistyki nadzoruje sytuację radiacyjną w kraju 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.” – dodaje Państwowa Agencja Atomistyki.

źródło: Państwowa Agencja Atomistyki

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News