Ten system w samochodzie od lipca jest obowiązkowy. Będzie ograniczał maksymalną prędkość

Ten system w samochodzie od lipca jest obowiązkowy. Będzie ograniczał maksymalną prędkość

isa system samochód ograniczenie prędkości obowiązkowy

Podaj dalej

Od wielu dekad producenci samochodów dwoją się i troją, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach. Zdecydowana większość koncernów instaluje w swoich pojazdach rozmaite systemy wspomagające kierowcę, takie jak np. aktywny tempomat, asystent utrzymania auta w pasie ruchu, system automatycznego parkowania czy też czujniki ruchu poprzecznego. Od lipca br. dojdzie do tego dodatkowo system ISA, który będzie musiał być montowany w każdym nowym samochodzie homologowanym na terenie Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Aktualnie wymieniane są dwa terminy, do których będą musieli dostosować się producenci samochodów. Od lipca 2022 r. w system ISA mają być wyposażone zarówno nowe modele, jak i wersje samochodów. Z kolei od maja 2024 r. w system ISA będą musiały być wyposażone wszystkie nowe samochody oferowane na unijnym rynku.

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) chce, aby dzięki temu wyraźnie poprawić bezpieczeństwo na drogach Starego Kontynentu. Według ekspertów ISA ma zredukować ilość wypadków nawet o 30 procent. No dobrze ale czym tak w zasadzie jest system ISA i w jaki sposób działa? Już wyjaśniamy.

ISA to nic innego, jak inteligentny asystent prędkości (z ang. Intelligent Speed Assistant). Ma on za zadanie pomóc kierowcy dostosować prędkość do drogi, po jakiej on się porusza. W praktyce kierowcy mają dzięki temu jechać zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Ale jakim sposobem asystent będzie wiedział czy kierowca jedzie z prawidłową prędkością? Mają w tym pomóc znaki drogowe, które będą rejestrowane przez kamerę oraz GPS. W tym drugim przypadku ISA połączy się z nawigacją i sprawdzi jakie aktualne ograniczenia prędkości znajdują się na poszczególnych odcinkach drogi. Jeśli przekroczymy prędkość, zostaniemy o tym powiadomieni za pośrednictwem sygnałów dźwiękowych. W bardziej zaawansowanej wersji ISA sprawi, że auto będzie samo wytracać prędkość.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM

fot. pixabay

Czy da się to wyłączyć?

Asystent ISA to bez wątpienia bardzo ciekawe rozwiązanie, które pomoże wielu kierowcom jechać zgodnie z przepisami i co za tym idzie – uniknąć wielu wypadków. Jednak są też tacy, którym wszelkie systemy wspomagania kierowcy bardziej przeszkadzają, niż pomagają.

Dla tej drugiej grupy kierowców mamy dobrą wiadomość. System ISA można będzie w każdej chwili wyłączyć – całkowicie, lub wyciszyć do minimum wszystkie powiadomienia o przekroczeniu prędkości. Wystarczy do tego wciśnięcie jednego przycisku umieszczonego na kierownicy.

Na razie nie wiadomo jednak jak system ISA wpłynie na cenę nowego samochodu. Z pewnością koszt instalacji asystenta zostanie na klienta.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News