Skarbówka szybciej zajmie ci samochód, jeśli masz zaległości. Nowe przepisy są już w drodze

Skarbówka szybciej zajmie ci samochód, jeśli masz zaległości. Nowe przepisy są już w drodze

Zajęcie samochodu przez Urząd Skarbowy

Podaj dalej

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem Krajowa Administracja Skarbowa dostanie nowe narzędzie do egzekwowania zaległych podatków. W myśl nowych regulacji, fiskus będzie mógł w mgnieniu oka zająć np. nasz samochód.

Straszak na dłużników

Nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie i nie zostały poddane pod konsultacje publiczne. Nie zmienia to jednak faktu, że zmiany zostały już zaproponowane. Zgodnie nowymi regulacjami fiskus będzie mógł w ciągu 36 godzin zająć nasz samochód.

Tak zwane „tymczasowe zajęcie nieruchomości” to zupełnie nowy rozdział, który ma pojawić się w najbliższej ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1438 ze zm.). W efekcie tej zmiany podatnik mający ponad 5 tys. zł zaległości w Urzędzie Skarbowym będzie mógł stracić na 36 godzin np. samochód.

Zajęcie samochodu przez Urząd Skarbowy
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, fiskus będzie mógł zająć samochód dłużnika na 36 godzin.

W chwili obecnej w przepisach widnieje podobne rozwiązanie, tj. „zajęcie nieruchomości”. Wymaga ono jednak spełnienia ściśle określonych warunków, co utrudnia fiskusowi przejęcie samochodu czy maszyn. Po zaproponowanej nowelizacji ma być to zdecydowanie prostsze i przede wszystkim – szybsze. Konsekwencji unikniemy, jeśli okażemy dokumenty potwierdzające, że dług jest już zapłacony, zobowiązanie się przedawniło lub skorzystaliśmy z umorzenia.

źródło: forsal.pl

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News