PILNE: Rząd zwróci kierowcom część pieniędzy za paliwo. Poznaliśmy konkretną kwotę

PILNE: Rząd zwróci kierowcom część pieniędzy za paliwo. Poznaliśmy konkretną kwotę

stacja-benzynowa-tankowanie-diesel-benzyna

Podaj dalej

Ogólnoświatowa pandemia koronawirusa winduje ceny paliw w niemal wszystkich krajach. Nic więc dziwnego, że w obecnej – arcytrudnej i ciężkiej do dalszego szacowania sytuacji w sektorze petrochemicznym, przedstawiciele rządów wielu państw próbują pomóc kierowcom poprzez różne programy pomocowe.

Co dalej z tymi paliwami?

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) poinformowała w ostatnim czasie, że pandemia COVID-19 będzie trwać o rok dłużej, niż mogłaby, gdyby biedniejsze państwa świata otrzymały niezbędną ilość szczepionek. To niestety jest wiadomość, która dla wielu właścicieli pojazdów może być łamiąca. Jeśli bowiem faktycznie tak się stanie, kryzys na rynku paliw będzie dalej się pogłębiał, a obecne ceny Pb95 i ON (aktualnie na poziomie ok. 6 zł/l) utrzymają się przez wiele kolejnych miesięcy. O ile oczywiście jeszcze bardziej nie pójdą w górę.

Co prawda patrząc na aktualną mapę cen benzyny, LPG i Diesla regularnie aktualizowaną przez Komisję Europejską, Polska jest dalej jednym z trzech najtańszych miejsc do tankowania w Unii. Najtaniej jest znów w Bułgarii, potem w Rumunii i właśnie w Polsce. Jeśli jednak prognozy WHO się sprawdzą, to niebawem sytuacja może w naszym kraju ulec diametralnej zmianie.

Na zachodzie dodatki

Świadomi tej sytuacji szefowie rządów niektórych państw europejskich, postanowili reagować zawczasu i już teraz pomóc finansowo obywatelom. Doskonałym przykładem może być tutaj np. Portugalia. Jak podaje portal tvn24.pl – rząd Portugalii ogłosił w sobotę, że wobec rosnących cen surowców energetycznych będzie zwracał obywatelom część kosztów zakupu paliwa. Padła nawet konkretna kwota – kierowcy będą mogli odzyskać 10 eurocentów (w przeliczeniu około 50 gr) za każdy litr paliwa wlany do baku.

Z zapowiedzi socjalistycznego rządu Antonio Costy wynika, że zwrot wypłacany będzie do kwoty za maksymalnie 50 litrów w miesiącu na gospodarstwo domowe. Jeśli zatem ktoś posiada w rodzinie trzy samochody, do każdego z nich będzie mógł zatankować +/- 16 litrów paliwa. Każdy kolejny litr nie będzie objęty programem dofinansowania.

Środki będą trafiać do obywateli, którzy wcześniej zarejestrują się na internetowej platformie IVAucher, pozostawiając tam m.in. swoje dane osobowe, a także numer identyfikacji podatkowej i rachunku bankowego, na który rząd będzie przelewał zwrot. – czytamy na tvn24.pl

Dodatki dla kierowców w Portugalii będą dostępne końca marca 2022 roku. Pozostaje mieć nadzieję, że niebawem podobnych akcji pomocowych doczekamy się również w Polsce.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News