Rząd wprowadza emerytury stażowe. Jest już decyzja w tej sprawie - wiemy kto z nich skorzysta

Rząd wprowadza emerytury stażowe. Jest już decyzja w tej sprawie - wiemy kto z nich skorzysta

bon turystyczny dodatek pieniądze

Podaj dalej

14 sierpnia oprócz wzrostu płacy minimalnej od 1 stycznia 2024 roku, rząd zapowiedział również o planach wprowadzenia emerytur stażowych. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, skorzystać z nich będą mogły kobiety po 38 latach pracy oraz mężczyźni po 43 latach pracy.

To, że tuż przed zbliżającymi się wyborami większość rządowych programów skierowanych jest do ponad 9 milionów seniorów mieszkających w Polsce, nie może dziwić. Dlatego też po 13 i 14 emeryturach parlament ma pracować nad rozpatrzeniem ustawy o emeryturach stażowych. Będzie to robił jednak rząd przyszłej kadencji, czyli ten, który zostanie wybrany przez Polaków 15 października.

Dziedzictwo „Solidarności”

– To wielka, przełomowa zmiana – w szczególności dla tych wszystkich, którzy pracowali najciężej i najdłużej. Chylę czoła przed wszystkimi paniami i panami, którzy tyle lat przepracowali i ze względów zdrowotnych czy fizycznych, nie chcą lub nie mogą już dłużej pracować – powiedział Mateusz Morawiecki.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena powiedziała na antenie Radia ZET, że w projekcie ustawy zostanie zapisane, że osoby, które nabędą wymagane lata pracy, zyskają prawo do minimalnej emerytury.

– Absolutnie nie będziemy wprowadzać takich rozwiązań, które miałyby powodować, że będą to emerytury niższe niż minimalna emerytura w Polsce – dodała szefowa MRiPS.

Jak wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki, program dotyczący emerytur stażowych będzie jednocześnie wypełnieniem dziedzictwa “Solidarności”.

dodatek pieniądze wybory
fot. freepik.com – welcomia

źródło: KPRM, Radio ZET

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News