Rosjanie stworzyli najtańszy kamper na świecie. Można go kupić również u nas [ZDJĘCIA]

Rosjanie stworzyli najtańszy kamper na świecie. Można go kupić również u nas [ZDJĘCIA]

Rosjanie stworzyli najtańszy kamper na świecie. Można go kupić również u nas [ZDJĘCIA]

Podaj dalej

Rosjanie są ekspertami od nietypowych maszyn terenowych oferowanych w bardzo niskich cenach i ten kamper nie jest to wyjątkiem. Chociaż oferuje bardzo wyjątkowe połączenie wielu funkcji, każdy może sobie na niego pozwolić, ponieważ to najtańsze tego typu nowe auto na świecie.

Praktycznie odkąd pandemia koronawirusa uderzyła w świat, popularność samochodów kempingowych i przyczep urosła do niewiarygodnych rozmiarów. Nic dziwnego, ponieważ wraz z nową chorobą pojawiły się ograniczenia, których nikt wcześniej się nie spodziewał. Na początku 2020 roku nic nie stało na przeszkodzie, aby wsiąść do auta i pojechać na drugi koniec kontynentu na urlop. Wszystko zmieniło się kilka miesięcy później i do dzisiaj nie wróciło do normy. W wielu krajach zakwaterowanie w hotelach jest niemożliwe, nawet po okazaniu paszportu covidowego.

Kampery w pewnym stopniu rozwiązują ten problem. Jeśli jednak myślicie, że nie stać Was na takie rozwiązanie, to jesteście w dużym błędzie. Z pomocą przyszła rosyjska firma Autokemper Prom. Jej inżynierowie rozebrali na części Ładę Niva, a następnie zainstalowali za przednią parą siedzeń moduł mieszkalny. W rezultacie tych modyfikacji powstał samochód o wymiarach 4900 mm długości i 2850 mm wysokości, który napędzany jest silnikiem 1.8-litra o mocy 100 KM. Napęd 4×4 pozostał fabryczny.

Taniej się nie da

Kamper oferuje jednocześnie nocleg maksymalnie trzem osobom. Dwie śpią na łóżku we wnęce, ostatni członek załogi musi zadowolić się ławką stanowiącą część jadalni. Poza tym w module mieszkalnym mieści się mała kuchnia oraz łazienka z toaletą i prysznicem. Producent wyposażył samochód dodatkowo w dwa zbiorniki z wodą – 60 litrów wody pitnej i 40 litrów wody użytkowej.

Oczywiście w środku jest również ogrzewanie, klimatyzacja, palnik gazowy oraz lodówka. W porównaniu więc do najlepszych tego typu pojazdów na świecie to niewiele, ale za tę cenę nie można oczekiwać przecież nie wiadomo jakich luksusów.

A jeśli o cenie już mowa, to wynosi ona zaledwie 83 tys. zł. Mając na uwadze fakt, że za te pieniądze dostajemy mały domek na kółkach, którym możemy pojechać dosłownie wszędzie, to niewiele.

Co ciekawe, Rosjanie twierdzą, że w ich kamperze można mieszkać bez problemu przez kilka dni, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie nawet do -20 stopni. Można zatem uznać, że producent celuje głównie w rodzimy rynek. Na szczęście zakup tego auta w Europie nie będzie większym problemem. Przerobioną na kampera Nivę możemy aktualnie kupić np. w Niemczech.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News