Rosjanie będę mieli jedne z najszybszych autostrad na świecie. Robią to dla poprawy bezpieczeństwa, a my możemy im tylko zazdrościć

Rosjanie będę mieli jedne z najszybszych autostrad na świecie. Robią to dla poprawy bezpieczeństwa, a my możemy im tylko zazdrościć

autostrada-przepisy-mandat-3

Podaj dalej

Podczas gdy praktycznie wszystkie zachodnie kraje zastanawiają się, jak jeszcze bardziej i jeszcze skuteczniej podkręcić kierowcom śrubę, Rosja obiera zupełnie inny kierunek. Już niebawem na tamtejszych autostradach kierowcy pojadą dużo szybciej, niż niemal gdziekolwiek w Europie.

Bez wątpienia nie ma zbyt wielu dziedzin, w których Zachód powinien uczyć się od Rosji. Jest jednak pewien obszar, z którego moglibyśmy brać przykład. Mowa o przepisach drogowych, które w tym kraju są bardzo przychylne dla kierowców. Jest to co prawda zaskakujące, biorąc pod uwagę koszmarny stan dróg w większości regionów kraju, oraz kondycję techniczną lokalnej floty pojazdów. Ale jednak, już niebawem kierowcy poruszający się po drogach największego państwa na świecie będą mogli cieszyć się z zupełnie nowych przepisów.

Zwiększą prędkość dla poprawy bezpieczeństwa

W tej chwili w Rosji na autostradach dozwolona jest maksymalna prędkość 110 km/h, podczas gdy niektóre odcinki dróg płatnych dopuszczają prędkość do 130 km/h. W niedalekiej przyszłości jednak ograniczenie prędkości wyniesie 150 km/h, co sprawi, że rosyjskie autostrady będą jednymi z najszybszych na świecie. I co najważniejsze, nie jest to tylko niczym niepoparty pomysł – zwiększenie maksymalnej prędkości ma nie tylko poparcie polityczne, ale także szefa Inspekcji Transportu Federacji Rosyjskiej Michaiła Czernikowa.

autostrada-przepisy-mandat-2

Według Czernikowa limit 150 km/h nie obowiązywałby oczywiście wszędzie. „Planujemy zwiększyć limit do 150 km/h tam, gdzie jest to bezpieczne”powiedział Chernikov dla TASS. Dodał, że kierowcy będą mogli szybciej jechać na wszystkich tych autostradach, które posiadają zainstalowane elementy ochronne na całej długości. Mowa tu oczywiście o barierach energochłonnych. Wspomniał również, że Rosja uważa zwiększenie ograniczenia prędkości za jeden z elementów poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jak to w ogóle możliwe? Cóż, według Czernikowa, jeśli kierowcy mogą jeździć według własnego uznania, nie będą podejmować zbędnego ryzyka.

Ze 150 km/h zrobi się 170 km/h – legalnie

To nie jedyny taki krok. Państwowa Inspekcja Transportu wspominała wcześniej, że MSW sprzeciwia się zmniejszeniu prędkości w miastach do 30 km/h. Odrzucono również możliwość zmniejszenia bezkarności z 20 do 10 km/h. Co z tego zatem wynika? Otóż jeśli kierowca zostanie złapany w Rosji na przekroczeniu prędkości o maksymalnie 20 km/h – nie ponosi absolutnie żadnych kar – nawet finansowych. Innymi słowy – po wprowadzeniu limitu 150 km/h na autostradach będzie można jechać do 170 km/h bez obawy o jakikolwiek mandat. Więcej można jechać aktualnie tylko w Niemczech.

Przeczytaj również