Przewoził małą Skodą 6 nielegalnych imigrantów. Wpadł bo... jechał pod prąd

Przewoził małą Skodą 6 nielegalnych imigrantów. Wpadł bo... jechał pod prąd

121-197174

Podaj dalej

Bielscy policjanci zatrzymali 46-letniego obywatela Gruzji, który przewoził 6 nielegalnych imigrantów. Jednego z mężczyzn mundurowi znaleźli w bagażniku skody. Kierujący wpadł, bo jechał „pod prąd”. Został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Trzem obywatelom Iraku została zapewniona pomoc medyczna. Jeszcze tego samego dnia wszyscy imigranci zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Wczoraj rano, bielscy policjanci otrzymali zgłoszenie o kierowcy skody, który jedzie „pod prąd” jedną z ulic Bielska Podlaskiego. Mundurowi z drogówki już po kilku minutach zatrzymali do kontroli „osobówkę” w miejscowości Augustowo. Za jej kierownicą siedział 46-letni obywatel Gruzji.

Okazało się, że przewozi on 6 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę kraju. Jeden z mężczyzn podróżował w bagażniku auta. Jak wstępnie ustalili policjanci, pasażerami skody byli obywatele Iraku. Do trzech mężczyzn funkcjonariusze wezwali medyków.

Po udzieleniu im pomocy medycznej, wszyscy nielegalni imigranci zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej. Kierowca został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, a jego auto na strzeżony parking. Mężczyzna usłyszał zarzut pomocy imigrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy. Kierujący odpowie również za przewożenie zbyt dużej liczby osób.

Stan wyjątkowy na granicy Polski z Białorusią

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa od początku sierpnia. Reżim Alaksandra Łukaszenki ściąga migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, po czym przewozi ich na granice z Polską i Litwą. Mińskowi zależy bowiem na zdestabilizowaniu sytuacji w sąsiadujących z Białorusią krajach.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Zgodnie z polskim Kodeksem karnym, za organizację innym osobom przekroczenia wbrew przepisom granicy RP grozi od 6 miesięcy do lat 8 więzienia. Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu z rygorem natychmiastowej wykonalności. Ich przymusowy wyjazd do kraju pochodzenia organizowany jest w ciągu 48 godzin, dodatkowo otrzymują zakaz wjazdu do krajów Schengen na 5 lat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News