Przerażające znalezisko w polskim lesie. Policjanci pracowali nieprzerwanie przez 12 dni

Przerażające znalezisko w polskim lesie. Policjanci pracowali nieprzerwanie przez 12 dni

Przerażające znalezisko w polskim lesie. Policjanci pracowali nieprzerwanie przez 12 dni

Podaj dalej

W lasach w całej Polsce niestety ciągle można znaleźć powojenne niewybuchy i niewypały. Pociski mogą być niebezpieczne, dlatego trzeba zachować ostrożność i o znalezisku poinformować odpowiednie służby. Jednak skala tego co ostatnio odnaleziono na terenie kompleksu leśnego w powiecie wołowskim jest po prostu przerażająca.

Jak podaje miejscowa policja, w dwóch różnych miejscach ujawniono ogromne składowiska materiałów wybuchowych, które najprawdopodobniej są „pamiątkami” po II wojnie światowej. Prowadzona na ogromną skalę akcja usuwania reliktów przeszłości trwała w sumie 12 dni. Nie ma się co dziwić – łącznie w trakcie działań saperów z 4. Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego oraz 23. Pułku Artylerii z Bolesławca ujawniono ponad 1000 min, 3500 zapalników oraz 32 stukilogramowe bomby lotnicze. Całość działań zabezpieczali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wołowie.

Tony materiałów wybuchowych ujawnione po… 78 latach

Ogromny arsenał został znaleziony 12 lutego przez jednego z mieszkańców powiatu górowskiego. Mężczyzna powiadomił mundurowych o odnalezionych na terenie kompleksu leśnego w Gminie Wińsko niewybuchach. Funkcjonariusze wraz ze strażnikami leśnymi i zgłaszającym od razu udali się na miejsce i zabezpieczyli wskazany teren, aby nie doszło do tragedii.

Powiadomieni przez policjantów saperzy z 4. Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego podczas sprawdzenia pobliskiego lasu ustalili, że w dwóch miejscach znajdują się między innymi miny przeciwpancerne oraz przeciwpiechotne, zapalniki oraz bomby lotnicze. W trakcie 12 dni działań saperów wołowscy policjanci całodobowo zabezpieczali wskazany teren, aby osoby postronne nie zostały narażone na niebezpieczeństwo. – podaje Komenda Miejska Policji w Wołowie.

Przybyli na miejsce znaleziska saperzy z 23. Pułku Artylerii z Bolesławca mieli co robić. Łącznie zabezpieczyli prawie 800 min przeciwpancernych, ponad 300 min przeciwpiechotnych, ponad 3500 zapalników, 32 bomby lotnicze o wadze 100 kg oraz 37 zapałów. Dwie z odnalezionych bomb, z uwagi na brak możliwości ich transportu, zostały zdetonowane przez żołnierzy na miejscu.

fot. KMP w Wołowie
fot. KMP w Wołowie

Policja przypomina

Policjanci przypominają, że w lasach w całej Polsce do tej pory można znaleźć pociski, granaty, amunicję, granatniki przeciwpancerne, które są pamiątkami po II wojnie światowej. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że o każdym takim znalezisku należy poinformować policję, straż miejską, patrol saperski, Centrum Zarządzania Kryzysowego lub odpowiednie nadleśnictwo. Niewybuchy nawet sprzed 70 lat mogą stanowić zagrożenie dla życia.

Przypominamy również o tym, iż nielegalne poszukiwanie zabytków jest karalne, albowiem zgodnie z artykułem 109c Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami „Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

fot. KMP w Wołowie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News