Przed zimą wraca popularny program dotacyjny dla odbiorców ciepła. Do wzięcia są spore pieniądze - sprawdź czy możesz je dostać

Przed zimą wraca popularny program dotacyjny dla odbiorców ciepła. Do wzięcia są spore pieniądze - sprawdź czy możesz je dostać

Przed zimą wraca popularny program dotacyjny dla odbiorców ciepła. Do wzięcia są spore pieniądze – sprawdź czy możesz je dostać

Podaj dalej

Zbliża się jesień, a wraz z nią spore obniżki temperatur. Wiemy już, że na dodatek węglowy w tym roku Polacy nie ma ją na co liczyć. W ostatnim czasie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, zapewniając o wystarczających zapasach węgla na zimę, poinformowała obywateli o zaprzestaniu wsparcia w tej formie. Na szczęście aktywny pozostał inny program, dzięki któremu można będzie otrzymać niemałe pieniądze na poprawę ogrzewania. Wnioski będzie można składać od od 25 września do 27 października 2023 roku.

Gmina Miejska Kraków ogłosiła właśnie nabór uzupełniający wniosków o zawarcie umowy na realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego w ramach Programu STOP SMOG, przyjętego uchwałą nr LXXVIII/2186/22 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 lutego 2022 r.

Oznacza to, że wszystkie osoby chcące wymienić swoje stare ponad 10-letnie wysokoemisyjne urządzenie grzewcze np. kocioł gazowy, ogrzewanie olejowe, na spełniające standardy niskoemisyjne, a dodatkowo wykonać termomodernizację budynku, mogą składać wnioski na ten cel w dniach od 25 września do 27 października br.

Wnioski o zawarcie umowy na realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego będzie można składać:

  • w formie elektronicznej;
  • w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa;
  • w Krakowskim Centrum Doradztwa Energetycznego przy Rynku Podgórskim 1 (pok. nr 8) w godzinach 7:40 – 15:30;
  • przesyłając pocztą tradycyjną na adres siedziby Wydziału ds. Jakości Powietrza, Rynek Podgórski 2, 30-533 Kraków, przy czym decyduje data wpływu do Urzędu Miasta Krakowa.

Na jakie kwoty można liczyć?

Jak informuje portal krakow.pl, wysokość dofinansowania w ramach programu wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 52 966,10 zł dla jednego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego o dwóch lokalach, dla jednego lokalu.

Jaki należy mieć dochód, żeby skorzystać z programu STOP SMOG?

Z programu mogą skorzystać osoby, których dochód miesięczny w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza kwoty 2779,77 zł netto/miesiąc na jednego członka gospodarstwa domowego (co stanowi 175 proc. kwoty najniższej emerytury). Z kolei w gospodarstwie wieloosobowym dochód nie może przekraczać kwoty 1985,55 zł netto/miesiąc na jednego członka gospodarstwa domowego (co stanowi 125 proc. kwoty najniższej emerytury).

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News