Projekt Pierwsze Mieszkanie czeka na podpis prezydenta. To ma być rewolucja w skali Polski - każdy zamieszka na swoim

Projekt Pierwsze Mieszkanie czeka na podpis prezydenta. To ma być rewolucja w skali Polski - każdy zamieszka na swoim

doplaty i kredyt 2 na pierwsze mieszkanie

Podaj dalej

Parlament zakończył prace nad programem Pierwsze Mieszkanie. Po podpisie prezydenta zostanie on uruchomiony z początkiem lipca tego roku. Już teraz warto sięgnąć po sprawdzone informacje w tej sprawie.

Czekamy na podpis pana prezydenta i zgodnie z planem już z początkiem lipca program zostanie uruchomiony. Proponujemy rozwiązanie rewolucyjne, jakiego w wolnej Polsce jeszcze nie było. To sami zainteresowani będą decydować jak wykorzystać oferowane wsparcie. Wielkość, lokalizacja, rynek wtórny czy pierwotny, dom czy mieszkanie – o tych kwestiach będę decydować obywatele, a nie urzędnicy. Dotrzymaliśmy obietnic jeśli chodzi o terminy. Dotrzymamy też zapewnienia, że nie zabraknie pieniędzy. Tu nie będzie działać zasada „kto pierwszy ten lepszy” – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów. Jednym jest bezpieczny kredyt 2% (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu), drugim Konto Mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

Szczegóły dotyczące nowego programu dostępne są w serwisie MieszkaniedlaCiebie.gov.pl. https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie. Można w nim znaleźć broszurę informacyjną „Zamieszkaj na swoim”, czyli przewodnik po rządowych programach mieszkaniowych, a wśród nich o programie Pierwsze Mieszkanie.

To najlepsze i najbezpieczniejsze źródło informacji. Niestety w internecie już pojawiają się strony podające informacje wprowadzające w błąd. W naszym serwisie informację są sprawdzone, a wszystkie zasady działania programów i wszystkie wymagania, które należy spełnić zostały w nim opisane w przystępny sposób – powiedział minister Waldemar Buda.

Na podpisanie uchwalonej dziś ustawy prezydent ma 21 dni. Zgodnie z planem nabór wniosków o udział w programie ma ruszyć w poniedziałek 3 lipca. Ministerstwo Rozwoju i Technologii kończy prace nad treścią umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a BGK finalizuje prace nad umowami z bankami komercyjnymi uczestniczącymi w programie.

W uchwalonej dziś ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe znalazły się także przepisy ograniczające cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich, które wyeliminują model zarobkowania na hurtowych cesjach takich umów.

dodatek na mieszkanie
Pixabay/ Martina Kopecká

MINISTERSTWO ROZWOJU I TECHNOLOGII

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News