Program Pierwsze Mieszkanie uchwalony przez Sejm. To tańszy i łatwiej dostępny kredyt na zakup nieruchomości

Program Pierwsze Mieszkanie uchwalony przez Sejm. To tańszy i łatwiej dostępny kredyt na zakup nieruchomości

doplaty i kredyt 2 na pierwsze mieszkanie

Podaj dalej

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, program Pierwsze Mieszkanie to tańszy i łatwiej dostępny kredyt na zakup nieruchomości oraz specjalnie premiowane konto oszczędnościowe. W uchwalonej ustawie znalazły się także przepisy ograniczające możliwość cesji umów rezerwacyjnych i deweloperskich w celach zarobkowych.

Nowe otwarcie w mieszkalnictwie

To jeden z najważniejszych projektów realizowanych przez nasze ministerstwo w tym roku. Uruchomienie programu Pierwsze Mieszkanie sprawi, że Polska trafi do europejskiej awangardy jeśli chodzi o pomoc państwa w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli – powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów. Jednym jest Bezpieczny Kredyt 2% (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania), drugim Konto Mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

W trakcie prac legislacyjnych katalog osób uprawnionych do wzięcia bezpiecznego kredytu został poszerzony o osoby, które nabyły prawo własności do nieruchomości w drodze dziedziczenia lub darowizny i zbyły ją przed uzyskaniem pełnoletności. W praktyce nie miały więc szansy zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych.

W uchwalonej dziś ustawie znalazły się także przepisy ograniczające cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich. Umowy takie prowadzą do zmniejszenia liczby lokali mieszkalnych w bezpośredniej ofercie dewelopera oraz znacząco podnoszą koszt nabycia lokalu.

Chcemy wyeliminować zjawisko zarabiania na cesjach hurtowo zawieranych umów deweloperskich, a z drugiej strony pozostawić możliwość stosowania cesji w zwykłych, życiowych sytuacjach – podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda.

Uchwalona dziś w Sejmie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe trafi teraz do Senatu. Uruchomianie programu Pierwsze Mieszkanie planowane jest na lipiec bieżącego roku.

mieszkanie ubranie strój grzywna mandat więzienie nagość
fot. pixabay

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News