Prawo jazdy kat. B z kodem 78. Wszystko co musisz wiedzieć o tym tajemniczym dokumencie, który wiele ułatwia

Prawo jazdy kat. B z kodem 78. Wszystko co musisz wiedzieć o tym tajemniczym dokumencie, który wiele ułatwia

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

W Polsce aktualnie nadal wiele osób starających się o uzyskanie „prawka” nie ma zielonego pojęcia, że tajemniczo brzmiący „KOD 78” w prawie jazdy kompletnie zmienia egzamin. Zdanie części praktycznej jest wówczas banalnie proste. Jest jednak jeden haczyk.

Kod 78 – czyli co to właściwie jest

Chyba każdy spotkał kiedyś na swojej drodze osobę, która przystępując do egzaminu na prawo jazdy panicznie bała się części praktycznej. I nie ma się co temu dziwić – przepisów na pamięć może nauczyć się każdy. Co innego z nauką prowadzenia samochodu, na którą jedni potrzebują kilka godzin, a inni nawet kilkaset. Nic więc dziwnego, że niektórzy przed wyjazdem na plac manewrowy, a następnie na drogę publiczną, dostają gęsiej skórki. Osoby te zapewne nie wiedzą bowiem, że mogą sobie część praktyczną zdecydowanie ułatwić. O ile zgodzą się w następstwie tego na późniejsze ograniczenia. Tym właśnie jest KOD 78.

Ale co to właściwie jest? Cóż, w ogromnym uproszczeniu, prawo jazdy z kodem 78 to egzamin, który odbywa się w samochodzie wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów. Zastanawiacie się teraz zapewne jaki jest haczyk, o którym wspominaliśmy na samym początku. Tak w sumie, to nie ma jednego, ale dwa. Po pierwsze osoba, która zda taki egzamin będzie mogła prowadzić pojazdy wyposażone tylko w automatyczną przekładnię. Po drugie, jeśli zdecyduje się ona jeździć autem z „manualem”, to w trakcie policyjnej kontroli wesoło nie będzie. Mandat może wynieść wtedy aż 500 zł, ponieważ jest to równoznaczne z nieposiadaniem odpowiednich uprawnień.

automatyczna skrzynia biegów

Wady i zalety

Bez wątpienia „automatyczne prawo jazdy” zdać jest zdecydowanie łatwiej. Nie musimy obawiać się operowania sprzęgłem i gazem, co dla niektórych jest bardzo problematyczne. Dodatkowo zdając w aucie ze zwykłą przekładnią można oblać np. za to, że w niewłaściwy sposób korzystamy z dźwigni zmiany biegów. Należy wtedy bezwzględnie pamiętać o zasadzie, że biegi zmieniamy w momencie kiedy silnik osiąga od 1800 do 2600 obrotów na minutę. Co więcej – pierwsze cztery biegi należy „wbić” przed osiągnięciem prędkości 50 km/h. Nie trzeba również martwić o hamowanie silnikiem. No i co najważniejsze – automat nigdy nam nie zgaśnie – nawet w najbardziej stresującej sytuacji jak chociażby ruszanie na podjeździe czy jazda po łuku.

Wad tego systemu jest zdecydowanie mniej. Niewątpliwie jedną z nich jest to, że taki egzamin jest droższy. Drugą i w zasadzie ostatnią jest fakt, że po odebraniu upragnionego dokumentu oznaczonego kodem 78  jesteśmy „skazani” na jazdę tylko automatem. To ostatnie nie powinno być większym problemem. Aktualnie na świecie niemal każda fabryka samochodów produkuje modele aut ze skrzyniami automatycznymi, zautomatyzowanymi lub bezstopniowymi, którymi będziemy mogli jeździć.

Co zatem wybrać? To oczywiście zależy od indywidualnych upodobań przyszłego kierowcy. Jeśli chcemy, aby egzamin praktyczny przebiegał bez przeszkód i bezstresowo, warto zainteresować się tą opcją. Zwłaszcza, jeśli w przyszłości będzie stać nas na zakup samochodu wyposażonego w „automat”.

prawo jazdy egzamin

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News