Zakup nowego samochodu wywołuje u każdego kierowcy spore emocje. Należy jednak pamiętać, że wchodząc w posiadanie wymarzonego auta mamy również pewne obowiązki, których zaniedbanie może nas sporo kosztować. A zapomnieć o czymś do rzecz ludzka, zwłaszcza w ferworze radości, kiedy poza nowym samochodem wiele rzeczy schodzi na drugi plan.
Obecnie nie ma obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej. Jednak w trakcie kontroli policja może wszystkie informacje związane z naszym prawem jazdy, ubezpieczeniem i wspomnianym dowodem rejestracyjnym sprawdzić w systemie CEPIK. Jeśli okaże się, że kierowca nie wymienił pozwolenia czasowego na właściwy dowód rejestracyjny, funkcjonariusz może ukarać go mandatem w wysokości do nawet 5 tys. zł.
Jak złożyć wniosek o dowód rejestracyjny?
Po złożeniu wniosku o rejestrację, zgodnie z obowiązującymi przepisami, organ rejestrujący dokonuje rejestracji czasowej pojazdu na okres 30 dni, zamawiając w tym czasie dowód rejestracyjny w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest w tym okresie pozwolenie czasowe, które przed upływem wyznaczonego terminu należy wymienić w tut. urzędzie na dowód rejestracyjny. W celu wymiany właściciel powinien przedłożyć:
- pozwolenie czasowe wydane przy rejestracji
- kartę pojazdu
- dowód osobisty
- polisa ubezpieczenia OC (do wglądu)
Dlaczego trzeba wymienić pozwolenie czasowe?
Obowiązek ten wynika z ustawy “Prawo o ruchu drogowym”. Ustawodawca zobowiązuje właściciela pojazdu do wymiany tzw. pozwolenia czasowego (zwanego też “dowodem tymczasowym” lub “miękkim dowodem”) na dowód stały w ciągu 30 dni od otrzymania pozwolenia czasowego. Przeterminowane (czyli nieważne) pozwolenie czasowe oznacza, że nie można poruszać się samochodem po drogach publicznych.