Polska kupuje okręty podwodne. Jest decyzja i komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej

Polska kupuje okręty podwodne. Jest decyzja i komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej

Polska kupuje okręty podwodne. Jest decyzja i komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej

Podaj dalej

24 maja w Warszawie Mariusz Błaszczak, wicepremier – minister obrony narodowej brał udział w otwarciu konferencji branży obronnej Defence24 Day, która poświęcona jest kluczowym zagadnieniom z zakresu obronności państwa w wymiarze krajowym oraz międzynarodowym. Wicepremier przedstawił dotychczasowe działania mające na celu zwiększenie potencjału Wojska Polskiego oraz mówił o decyzjach dotyczących modernizacji Sił Zbrojnych RP.

Chcemy, żeby nasze okręty podwodne cechowała długotrwałość realizowanych misji oraz wysoka pojemność w zakresie przenoszonych środków bojowych i elastyczność konfiguracji.(…) Pełnowartościowa Marynarka Wojenna powinna obejmować nie tylko jednostki nawodne, ale również te mogące skrycie przemieszczać się pod wodą, zdolne do długotrwałego wyczekiwania na swój moment, by w odpowiednim czasie uderzyć, czy to w cel nawodny, czy w lądowy – podkreślił wicepremier Błaszczak.

Szef MON zwracał uwagę na to, że wzmacniane Wojska Polskiego, zdolności odstraszania i obrony to proces, w który zaangażowany jest zarówno przemysł krajowy, jak i zagraniczny.

Budowa nowoczesnych sił zbrojnych wymaga wyposażenia zarówno w środki przeznaczone do obrony i osłony, jak i narzędzia, których głównym zadaniem będzie precyzyjne rażenie celów przeciwnika. Przeciwnik musi zdawać sobie sprawę, że w przypadku ataku na nasz kraj, nie tylko jego siły poniosą wysokie straty, ale także że posiadamy „kły”, które umożliwią nam wyprowadzenie uderzenia w miejscu, w którym najmniej się tego spodziewa. (…)Od kilku lat intensywnie wzmacniamy nasze wojsko w każdej domenie. (…) Na potrzeby Wojsk Lądowych zamówiliśmy chociażby czołgi K2 i M1 ABRAMS, haubice KRAB i K9, moździerze RAK i zestawy przeciwlotnicze POPRAD wyposażone w rakiety PIORUN, wyrzutnie rakietowe HIMARS i CHUNMOO, a Siły Powietrzne otrzymają lekkie samoloty bojowe FA-50 i najnowocześniejsze samoloty V generacji F-35. Dla naszych samolotów F-16 zamówiliśmy pociski powietrze-ziemia JASSM o wydłużonym zasięgu, pozwalające razić cele nawet oddalone nawet o 1000 km. (…) Inwestujemy również w zwiększenie zdolności rozpoznania. W tym celu kupujemy kolejne naziemne stacje radiolokacyjne, systemy bezzałogowe takie jak FLYEYE, BAYRAKTAR, czy wyleasingowane REAPER – mówił podczas konferencji szef MON.

Wicepremier M. Błaszczak poinformował także, że podejmowane są działania, których celem jest zwiększenie zdolności produkcyjnych krajowego przemysłu zbrojeniowego na poziomie umożliwiającym nie tylko bieżące uzupełnianie zapasów amunicji, w szczególności artyleryjskiej, ale nawet w takim stopniu, żeby „wolne moce produkcyjne” mogły być kierowane do naszych partnerów zagranicznych.

Defence24 Day to największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja poświęcona zagadnieniom obronności i bezpieczeństwa. Tegoroczna edycja w dużej mierze poświęcona jest bezpieczeństwu w regionie po ataku Rosji na Ukrainę.

MON

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News