Policjanci kolejny raz apelują do kierowców i pieszych! Musicie o tym pamiętać - inaczej posypią się wysokie mandaty

Policjanci kolejny raz apelują do kierowców i pieszych! Musicie o tym pamiętać - inaczej posypią się wysokie mandaty

przejście dla pieszych wyprzedzanie wyprzedził policja radiowóz prowokacja

Podaj dalej

 

Od 1 czerwca 2021 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa pieszych, zgodnie z którymi pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Kierujący zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zatem zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu, czy już znajdującemu się na tym przejściu. Nadal jednak na przejściach dla pieszych dochodzi do wielu wypadków, dlatego policja kolejny raz apeluje do wszystkich użytkowników ruchu – zachowajmy ostrożność!

Policja apeluje i prosi o ostrożność:

Pozostańmy czujni zbliżając się do przejścia dla pieszych. Mała widoczność o poranku i wieczorem, do tego trudne warunki atmosferyczne nie sprzyjają kierowcom. Dlatego zwalniajmy zawsze, kiedy zbliżamy się do przejścia.

– Jesień i zima to szczególnie trudny czas dla kierowców, muszą oni pozostać ostrożni wsiadając za kierownicę. Rano jest ciemno, po południu również zmrok zapada szybciej. Często pojawiają się mgły i opady deszczu lub śniegu, co dodatkowo ogranicza widoczność. W takiej sytuacji łatwo nie dostrzec pieszego na przejściu. Kiedy wciśniemy hamulec w ostatniej chwili może być za późno, droga hamowania wydłuża się, gdy nawierzchnia jest śliska.

Przemieszczając się w terenie zabudowanym kierowca musi być zatem przygotowany na to, że na przejście nagle wkroczy pieszy. Dlatego należy poruszać się z prędkością, którą wskazują nam znaki, a zbliżając się do przejścia zawsze zwolnić. Takie zachowanie zapewni nam bezpieczną podróż i z pewnością ograniczy zdarzenia z udziałem pieszych.  – podaje KPP w Żarach.

fot. pixabay

Również piesi muszą pamiętać o bezpiecznych zachowaniach na drodze. Pomimo tego, że mają pierwszeństwo na przejściu powinni zawsze sprawdzić, czy mogą bezpiecznie pokonać przysłowiową zebrę. Dodatkowy element, który zwiększy ich bezpieczeństwo to na pewno odzież w jaskrawych barwach oraz odblaski. Dzięki temu kierowca zauważy ich z większej odległości i w porę będzie mógł zareagować.

Piesi powinni pamiętać również, że zabronione jest:

  • wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd – na przejściach dla pieszych, w miejscach innych niż przejścia dla pieszych,
  • wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni,
  • niestosowanie się do znaków drogowych dotyczących ruchu pieszych,
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi,
  • przebieganie przez jezdnię,
  • naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza,
  • naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni, obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi.

POLICJA LUBUSKA

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News