Policja podsumowała akcję "Wakacje 2021". Niestety, statystyki dalej są bardzo złe

Policja podsumowała akcję "Wakacje 2021". Niestety, statystyki dalej są bardzo złe

74-194641

Podaj dalej

Podczas wakacji policjanci odnotowali ponad 5 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęło 479 osób, a ponad 6 tys. zostało rannych. Są to dane lepsze niż w poprzednich latach, jednak nie oznacza to, że zabrakło tragicznych zdarzeń, których ofiary znalazły się w tej smutnej statystyce. Nadmierna prędkość niedostosowana do warunków ruchu oraz lekceważenie fundamentalnych przepisów ruchu drogowego – jak te w postaci nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, przyczyniły się do zaistnienia wielu z nich.

Jest lepiej, ale…

Wakacje są corocznie czasem intensywnej służby dla policjantów pionu ruchu drogowego. Codziennie na drogi wyjeżdżało ich około 4 tysięcy. Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podczas okresu wakacyjnego byli zaangażowani w zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Głównym celem ich działań było ograniczenie liczby wypadków i kolizji. W okresie wakacji w całej Polsce policjanci odnotowali 5216  wypadków (w 2020 r. – 5598), w których zginęło 479 osób (2020 r. – 500), a 6172 zostało rannych (2020 r. – 6525).

Od początku 2021 roku prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h zostało zatrzymane 41029  kierującym. W kujawsko-pomorskiej prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h od początku tego roku zatrzymano już 1372 kierowcom. Policjanci od początku roku zatrzymali ponad 69 tysięcy nietrzeźwych kierujących.

Policja
fot: policja

Uważajcie przed szkołami

Warto mieć na uwadze, że po wakacyjnej przerwie uczniowie wrócili już do szkół. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych, należy spodziewać się większego ruchu samochodów, jak i pieszych. Policyjnych patroli w tych miejscach na pewno nie zabraknie. We wrześniu, policyjne patrole będą pełnić służbę w rejonach szkół oraz zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Przed rozpoczęciem roku szkolnego policjanci przeprowadzili m.in. weryfikacje oznakowania oraz urządzeń ostrzegawczo zabezpieczających w rejonach szkół oraz placówek oświatowych. W jej wyniku sporządzono blisko 1500 wniosków o jego poprawę.

Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze. Wrzesień charakteryzuje się zmienną aurą, co należy wziąć pod uwagę podczas kierowania pojazdem i uczestnictwem w ruchu drogowym w charakterze pieszego.

Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze. Szybciej zapadający zmrok oraz opady deszczu wymagają od wszystkich szczególnej ostrożności. Najwięcej bowiem w kwestii wspólnego bezpieczeństwa zależy od samych uczestników ruchu drogowego.

źródło: policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News